ADD ANYTHING HERE OR JUST REMOVE IT…

پریز

همانطور که برای همه افراد مشخص است تامین کردن برق و انرژی لازم برای محیط‌هایی مانند کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولین می‌باشد. پریز ‌های صنعتی یکی دیگر از تجهیزاتی مانند تابلو برق پلاستیکی ، جعبه تقسیم ، سیم و کابل هستند که چرخه صنعت و تولید به واسطه آن‌ها می‌چرخد. این مدل از پریز‌ها با آن مدل از کلید پریز های معمولی خانگی که نقش بسزایی در ایمنی فضا دارند تفاوت دارند و دلیل این تفاوت را می‌توان استفاده کارخانه‌ها یا کارگاه‌ها از کابل و سیم‌هایی با برق پر قدرت و ولتاژ بالا دانست.

پریز برق صنعتی چیست؟

یکی از راه‌هایی که دستگاه‌ها در صنایع مختلف به برق متصل می‌شوند علاوه گلند فلزی ، پریز برق های صنعتی‌ هستند. پریز‌ها دارای حلقه‌های سوکت و سیم کشی‌ها هستند که توسط لایه‌ای پلاستیکی پوشانده شده‌اند تا ضمن حفظ ایمنی و جان افراد به آن جلوه‌ای زیبا بدهند.

ویژگی پریز برق

در صورت استفاده از این پریز‌ها در محیط‌های بدون سقف و باز لازم است برای جلوگیری از خرابی و اتصال آن‌ها از درپوش برای پوشاندن سطحشان استفاده شود. زیرا این درپوش کمک بسیاری در محافظت از پریز در برابر آلودگی‌ها، گرد و غبار می‌کند و از طرفی در هنگام بارش باران احتمال بروز خطر یا هرگونه حادثه را به حداقل می‌رساند.

کاربرد پریز‌های صنعتی

این پریز‌ها بیشتر برای کاربرد‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که جریان و ولتاژ بسیار بالاتری نسبت به جریان و ولتاژ‌های برق خانگی دارند. همچنین به دلیل محافظت و ایمنی از خطرات محیطی احتمالی این پریز‌ها بیشتر در سیستم‌های چند فازی با جریان بالا یا زمانی کاربرد دارند. از این پریز برق صنعتی به دلیل ساختار خاص و منحصر به فرد، روکش های ضد آب و قابلیت قفل شدن با یک کلید در مناطقی که سطح خطر در آن بسیار بالا می‌باشد استفاده می‌کنند که در ادامه تعدادی از آن‌ها را نام خواهیم برد:

  • معادن زغال سنگ
  • صنایع پتروشیمی
  • مکان‌هایی در معرض اشتعال گاز

انواع پریزهای برق صنعتی

پریز های صنعتی مانند نوع خانگی آن‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند که ممکن است به صورت روکار یا توکار مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه هریک از این پریز برق‌های صنعتی را بررسی خواهیم کرد:

پریز صنعتی روکار

این مدل از پریز‌ها ظاهری کاملا ساده دارند و در هنگام نصب به صورت کامل درون دیوار قرار نمی‌گیرند بنابراین در محیط‌های صنعتی، سوله‌ها و کارخانجات که بسیار نیاز است در قسمت‌های مختلف پریز اضافه یا کم شود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پریز صنعتی توکار

این مدل از پریز برق صنعتی مانند نوع خانگی جزو آن دسته از مدل‌های پر طرفدار هستند. می‌توان دلیل این جذابیت و محبوبیت را زیبایی، ظاهری جذابتر و داشتن تنوع بیشتر دانست. این مدل پریز‌ها هم در کارخانه‌ها ، کارگاه‌ها و محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.