ADD ANYTHING HERE OR JUST REMOVE IT…

گلند لوله شلاقی

 

گلند فلکسیبل چیست؟

گلند فلکسیبل یا گلند لوله شلاقی از انواع گلند کابل می‌باشد که جنس آن‌ها اغلب از آلومینیوم، روی، برنج و آهن ضد زنگ است. همچنین برای اتصال و نصب لوله‌های فلکسیبل به جعبه تقسیم یا تابلو برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل مقاومت بالاتر گلند فلکسی نسبت به سایر گلند‌های کابل و مقاومت در برابر زنگ زدگی بسیار پر مصرف بوده و در فضا‌های باز نیز بسیار از آن استفاده می‌شود. این نوع گلند‌های کابل در برابر رطوبت نیز مقاوم می‌باشند.

ویژگی و کاربرد گلند فلکسیبل

همانطور که می‌دانید مدار‌های الکتریکی بسیار حساس بوده و نفوذ رطوبت به داخل آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد خرابی‌های جبران ناپذیر و پرهزینه‌ای در آن‌ها شود. برای جلوگیری از بروز این قبیل اتفاقات می‌توانید از گلند های لوله شلاقی یا فلکسیبل استفاده کنید. که در ادامه به سایر ویژگی‌ این گلند‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • آب‌بندی محفظه
  • مقاومت کافی در برابر مواد شیمیایی
  • قابلیت اتصال لوله های فلکسیبل را به یکدیگر
  • ایمن کردن محل ورود کابل و سیم به داخل تجهیزات برقی
  • مانع از اعمال فشار عناصر خارجی بر روی لوله فلکسیبل
  • جلوگیری و مقاومت بالا در برابر لرزش‌های محیطی و تکان‌های اضافی
  • جلوگیری از ورود گرد و غبار، آب و رطوبت به داخل محفظه جعبه تقسیم یا تابلو برق پلاستیکی

اصولا در فضاهای باز و مرطوب و مواردی که نیاز به یک قطعه با مقاومت بالا‌تر داریم از گلند لوله شلاقی یا گلند فلکسی بل استفاده می‌کنیم زیرا به دلیل جنس آلومینیومی دارند، مقاومت آن‌ها نیز بالا بوده و مانع از نفوذ رطوبت به داخل مدارالکتریکی می‌شوند و طول عمر مدار‌های الکتریکی را تا حد زیادی افزایش می‌دهند.

انواع گلند فلکسی

گلندهای فلکسی برای نصب لوله‌هایی با سایز متفاوت استفاده می‌شوند و دارای سایز‌های مختلفی هم می‌باشند. از پرمصرف‌ترین این نوع گلند لوله شلاقی می توان به گلند فلکسیبل توپیچ ، گلند دو پیچ ، گلند تک پیچ و گلند فلکسیبل روپیچ نیز اشاره کرد که در بازار موجود می‌باشند و با توجه به دهانه لوله‌ای که قصد استفاده از آن را دارید و میزان استحکام مورد نیاز، گلند مورد نظر را انتخاب نمایید.

نحوه نصب لوله فلکسیبل

هنگامی که بخواهیم برای نصب دو تابلو از لوله فلکسیبل استفاده کنیم، در ابتدا و انتهای لوله از گلند فلکسیبل استفاده می‌کنیم. لوله های فلکسی را نمی‌توان به صورت مستقل نصب کرد و باید حتما از تجهیزات گلند برای مسدود کردن و بستن آن‌ها استفاده کرد که معمولا به صورت دو پیچ در دو طرف حفره‌ محل عبور کابل یا لوله می‌باشد. گلند، با بسته شدن پیچ، روی لوله سفت می‌شود و امکان حرکت آن را کاهش می‌دهد.