ADD ANYTHING HERE OR JUST REMOVE IT…

گلند کابل

گلند کابل چیست؟

گلند کابل وسیله ایست که برای اتصال کابل به تابلو برق و جعبه تقسیم مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله برای اتصال و ایمن کردن انتهای یک کابل برقی به انواع تجهیزات طراحی شده است. این محصول باعث تسکین فشار می شود و معمولا برای کابل هایی با قطر 1 تا 75 میلی متر (کابل فشار قوی و فشار ضعیف) استفاده می شود.
گلند کابل، دستگاه ورودی کابل هستند، آن ها در بسیاری از صنایع در رابطه با کابل و سیم کشی استفاده می شوند. این محصول در انواع کابل برق، کنترل، ابزار دقیق، انواع ابزار داده، وسایل ارتباط از راه دور، سیستم های اتوماسیون از جمله روشنایی، برق و مخابرات استفاده می شود.

ویژگی‌های گلند کابل

آن ها برخی اوقات در محیط های خطرناک قرار می گیرند که در آن ها نیاز به جرقه های الکتریکی شعله ها می باشد. برخی زمان ها نیز باید در برابر آلودگی های بیرون مانند گرد و غبار، خاک و مایعات مقاومت کنند. علاوه بر این کار آن ها متوقف کردن پیچ و تاب یا کنده شدن کابل ها برای اتصال ایمن و عملکرد مداوم است.
ضمنا با توجه به ساختار این گلند باعث آب بندی و جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به نقطه اتصال نیز می شود، تا اطمینان حاصل شود که خصوصیات محفظه ای که کابل وارد آن می شود، به طور مناسب محافظت شده است. همچنین این محصول دارای درجه  محافظت IP68 در برابر نفوذ آب می باشند.

وظیفه گلند کابل

نام دیگر آن بست کابل یا کانکتور نیز می باشد و وظیفه اصلی آن افزایش میزان ایمنی در نقطه اتصال کابل به جعبه تقسیم و جلوگیری از نفوذ گاز ها به داخل آن می باشد.
این قطعه مانع ایجاد فشار شده و با استفاده از ویژگی هایی که دارد اتصال را در نقطه مورد نظر ایجاد می کند. به طور کلی هرجایی که ورودی کابل داریم می توانیم از گلند کابل استفاده کنیم.
آن‌ها برای اطمینان از محافظت کامل کابل ایجاد شده اند و به همین دلیل نیز به آن گلند کابل می گویند.
از دیگر وظایف این گلندهای کابل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

حفاظت محیطی: حفاظت از محفظه برقی یا دیگر ابزار
نگه داشتن نیرو: برای اطمینان از مقاومت کافی در برابر کابل مکانیکی
آب بندی اضافی: هنگامی که به درجه بالایی از حفاظت در ورودی احتیاج باشد، در قسمتی از کابل که وارد محفظه می شود مورد استفاده قرار می گیرد.
ضد ویبره و لرزش مکانیکی با درجه محافظت IP68

موارد کاربرد گلند کابل

 • هنگام اتصال کابل به جعبه تقسیم و تابلو برق
 • برقراری کامل ایمنی برای افزایش مقاومت کابل در مواجه با انواع لرزش و نیرو ها
 • جلوگیری از پارگی کابل در هنگام ضربه و انواع فشار و نیرو
 • جلوگیری از نفوذ انواع گاز و ایمن سازی نقطه اتصال با جعبه تقسیم
 • آب بندی فول نقطه اتصال

انواع گلند کابل

همانطور که می دانید برای اتصال کابل به یک جعبه تقسیم از انواع گلند های کابل استفاده‌ می‌شود. کابل‌های گلند از مواد مختلفی ساخته می شود از جمله: پلاستیکی، فولادی، برنجی و آلومینیومی.
ضمنا گلندها را می توان به صورت ترکیبی از مواد نیز ساخت. به طور مثال ترکیبی از مواد فلزی و یا غیر فلزی باشد، که هم در برابر ضربه و هم در برابر خوردگی مقاوم باشد.
گلند ها انواع مختلفی دارند که که از انواع آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • گلند پلاستیکی
 • گلند فلزی
 • گلند لوله شلاقی
 • گلند پلیمری

انواع خاصی از گلندها نیز وجود دارند که برای جلوگیری از ورود گاز قابل اشتعال به محفظه تجهیزات، برای تجهیزات الکتریکی در مناطق خطرناک استفاده می شود.

حال در ادامه از چند جنبه انواع گلند کابل را بررسی خواهیم کرد.
 انواع گلند بر اساس نوع مواد سازنده

 • نایلونی
 • استیل ضد زنگ
 • برنجی(به همراه نیکل)
 • آلومینیومی
 • پلاستیک
 • PVC

توجه: مواد سازنده گلند کابل باید به اندازه کافی قوی و بادوام باشند تا بتوانند در مدت زمان طولانی که مورد استفاده قرار می گیرند کارآیی مناسبی داشته باشند. به همین دلیل الکتروکارن با به کارگیری بهترین مواد سازنده و همچنین به روز ترین دستگاه ها انواع گلند کابل را تولید می کند، انواع گلند کابل الکتروکارن از خسارت، سایش بیش از حد و همچنین خوردگی به مقدار بالایی ایمن هستند.

در ادامه می خواهیم به بررسی و معرفی دو نوع رایج از انواع گلند کابل، یعنی گلند کابل نایلونی و گلند کابل استیل ضد زنگ بپردازیم.

گلند کابل نایلونی

این محصول به رنگ های مختلفی مانند قرمز و آبی وجود دارد، و این بدین معناست که شما می توانید کابل های خود را رنگی کنید. اگر این محصول در امکانات خاص مورد استفاده قرار گیرد، با استفاده از سیستم کد نویسی با رنگی که در برنامه شما ارتباط بیشتری دارد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. که در این صورت کار تعمیر و نگهداری را بسیار ساده و کارآمدتر می کند. از دیگر خصوصیات این محصول می توان به تسکین فشار کابل ها اشاره کرد.
همچنین این گلندها در مناطقی که فضا محدود است کارکرد زیادی دارند. این گلندهای نایلونی در هنگامی که ناحیه دارای رطوبت می باشد و امکان تماس رطوبت با کابل وجود دارد نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. و همانطور که گفته شد این گلندهای کابل نایلونی باعث می شود سیم های شما از فشار و درگیری محافظت شوند.

گلند کابل استیل ضد زنگ

گلند کابل استیل ضد زنگ الکتروکارن، یک نوع گلند فلزی به همراه درجه عملکرد ضد آب  IP68 و IP69 می باشد. این محصول در مقابل خوردگی بسیار مقاوم می باشد. از جمله:

 • الکل
 • گازوئیل
 • اسیدهای ضعیف
 • آب نمک

گلندهای کابل استیل ضد زنگ، در زمانی که نیاز به محافظت در برابر تجهیزات سخت و فشار با درجه بالا باشد، کاربرد فراوانی دارند. آن ها به طور گسترده در موارد زیر به کار می روند:

 • ایستگاه های پایه ارتباطی
 • اتوماسیون صنعتی
 • روشنایی در فضای باز
 • انرژی تجدید پذیر

انواع گلند کابل بر اساس عملکرد

 • ارتباطات از راه دور
 • داده ها
 • ابزار دقیق
 • کنترل
 • قدرت الکتریکی

از گلند کابل ها به عنوان دستگاه خاتمه و آب بندی استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که ویژگی های محفظه ورودی کابل به اندازه کافی پایدار است. حال به معرفی انواع کارکردهای مختلف این محصول بپردازیم.

گلند کابل ضد آب

این محصول وسیله ای است که برای کمک به اتصال کابل ها در محفظه های برقی استفاده می شود. این نوع گلند کابل به خشک نگه داشتن مکانی که در آن سیم وارد محفظه می شود کمک می کند. این محصول از مهره، بدنه و واشر تشکیل شده است.

گلند کابل ضد انفجار

این محصول از جنس برنج و فولاد ضد زنگ می باشد. استفاده از این جنس برای این است که آن ها عملکرد خوبی در برابر خوردگی و انفجار ارائه می دهند.
برخی از صنایعی که از گلندهای کابل ضد انفجار استفاده می کنند:
صنایع گاز
صنایع دریایی
صنایع نفت

گلند کابل EMC

این نوع گلند کابل برای سازگاری الکترومغناطیسی کوتاه است. این محصول می تواند با توجه به تنظیمات خود عمل کند بدون اینکه هیچگونه انسداد الکترومغناطیسی غیرقابل قبول برای هر وسیله ای در محیط خود ایجاد کند. به طور معمول گلند کابل EMC از مواد برنجی و استیل ضد زنگ ساخته می شود. این محصول نصب بدون دردسر و ساده ای دارند.
آن ها در کاربردهای مختلفی برای محافظت از کابل هایی که نیاز به مراقبت از لحاظ الکترومغناطیسی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. ضمنا دارای سطح حفاظت IP68 می‌باشند و به تسکین فشار کابل نیز کمک می کند.

گلند کابل زره پوش

گلند کابل زره پوش از انواع منحصر به فرد گلند کابل خاتمه‌دهنده می‌باشد. جنس آن ها نیز معمولا از مواد برنجی یا استیل ضد زنگ می باشد. این مواد باعث ایمنی کابل در برابر خوردگی و انفجار می‌شود. همچنین می‌توانند عملکرد ضد آب با درجه محافظت IP68 نیز داشته باشد.

گلند کابل انعطاف پذیر مارپیچی

گلند کابل اسپیرال یا مارپیچی به عنوان محافظ کابل از لبه‌های تیز به‌کار می‌رود. این نوع در برابر شن، خاک، گرد و خاک کارآیی مناسبی دارد. این محصول با توجه به ساختار مارپیچی که دارد به راحتی خم می شود و نمی شکند. این موضوع می تواند برای پمپ بنزین ها، شارژ شمع و بسیاری موارد دیگر ایده آل باشد.

گلند کابل قابل تنفس

این نوع معمولا از جنس استیل ضد زنگ و یا برنج ساخته می شوند. این محصول بیشتر در بخش روشنایی LED مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های آن ها می توان به تعادل فشار داخلی و خارجی، جلوگیری از رطوبت تجهیزات برای جلوگیری از مه گرفتگی و …، کارآیی بالا با توجه به نوع طراحی اشاره کرد. همچنین این محصول طول عمر زیادی دارد.

خرید مناسب گلند کابل

گلند ها در اندازه های متفاوتی تولید و عرضه می شوند و برای انتخاب یک گلند مناسب برای کارتان باید به سطح مقطع کابل مورد نظرتان توجه فرمایید. در انتخاب این قطعه کوچک و ارزان‌قیمت بسیار دقت کنید، زیرا می‌تواند یکی از مهم‌ترین محافظین قطعات گران‌قیمت شما باشد.
همچنین قبل از خرید گلند، سوالات زیر را از خودتان بپرسید و با توجه به پاسخ ‌‌آن‌ها خرید خود را انجام دهید.
آیا از آن در داخل خانه یا بیرون از منزل استفاده می کنید؟
آیا در یک منطقه امن صنعتی استفاده می شود یا محیط خطرناک و انفجاری؟
دما در آنجا چگونه است؟ ثابت است یا تغییر می کند؟
آیا محیط اطراف آن مرطوب است؟
در محیط اطراف آن گرد و غبار وجود دارد؟
در نزدیکی آن ها، گازها یا مواد خورنده ای وجود دارند؟