کابل فشار قوی چیست؟ هر آنچه درباره کابل فشار قوی باید بدانید

کابل فشار قوی

کابل فشار قوی چیست؟

به کابل‌های ولتاژ بالایی که می‌توانند جریان‌های بیش از ۳۰ کیلو وات را عبور دهند،‌ کابل برق فشار قوی یا کابل قدرت(HV: high-voltage cable) می‌گویند. به طور کلی این کابل‌ها برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژ بالا به کار می‌روند. این کابل‌ها شامل یک رسانا و یک عایق می‌باشند. یعنی این کابل‌ها دارای یک سیستم عایق‌بندی کامل می‌باشند، که از لایه‌های نیمه مخروطی و یک محافظ فلزی تشکیل شده‌است.

برق فشار قوی چیست؟

همانطور که می‌دانید برق دارای فشار و ولتاژ‌‌های متفاوتی می‌باشد که با توجه به مقدار مورد نیاز در کاربری‌‌های مختلف درون کابل‌ها جریان می‌یابد. ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که خطوط برق فشار قوی در جایی که انسان‌ها زندگی می‌کنند ممکن است حادثه ساز باشد و خطراتی را به دنبال داشته باشد. برای همین اغلب اوقات برای جلوگیری از حوادث، این برق را معمولا از زیر زمین رد می کنند.

 

کابل فشار قوی

کاربرد کابل برق فشار قوی

ساختار کابل‌های قدرت با توجه به کاربردی که دارند،‌ متفاوت است. این نوع کابل‌ها علاوه بر انتقال برق در ولتاژهای بالا کاربردهای دیگری از جمله موارد زیر دارد:

 • منتقل کردن ولتاژ بالا در زیرزمین
 • متصل کردن فیبر نوری
 • بر روی دکل‌های بزرگ و بین شهری
 • کاربردهای صنعتی

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیم و کابل‌ها به صفحه انواع سیم و کابل الکتروکارن مراجعه نمایید.

ساختار کابل فشار قوی

کابل‌های ولتاژ بالا معمولا از هسته فولادی و روکش آلومینیومی ساخته می‌شوند. آلومینیوم چهارمین فلز رسانا می‌باشد. اما از آن تنهایی برای تولید کابل‌های ولتاژ‌ بالا استفاده نمی‌شود. آلومینیوم انعطاف زیادی دارد و می‌تواند تا مقدار زیادی کشیده شود.

هسته این کابل‌ها همانطور که گفته شد از فولاد می‌باشد. فولاد رتبه دهم را از لحاظ رسانایی در بین فلزات دارد. به همین دلیل در منتقل کردن جریان خوب عمل نمی‌کند.

کابل فشار قوی

طول کابل‌های قدرت

طول برش کابل‌های فشار قوی ممکن است از یک متر تا چند صد متر برسد. کابل‌های نسبتا کوتاه معمولا در دستگاه‌ها مورد استفاده می‌گیرند. همچنین کابل‌های طولانی‌تر در ساختمان‌ها یا به عنوان کابل‌های دفن‌ شده در یک کارخانه صنعتی یا برای توزیع برق به کار می‌روند. ضمنا بیشترین طول برش کابل اغلب برای انتقال نیرو در زیر دریا و اقیانوس‌ها به کار می‌روند.

برای بالا بردن اطلاعات خورد درباره تجهیزات برقی می‌توانید برروی لینک مقابل کلیک کنید: تابلو و جعبه برق

طولانی ترین کابل زیردریایی امروز بین نروژ و هلند است. این کابل که norned نام دارد تقریبا ۶۰۰ کیلومتر طول دارد. همچنین ۷۰۰ مگاوات ظرفیت،‌ یعنی برابر با یک نیروگاه بزرگ را انتقال می‌دهد.

کابل فشار قوی

انواع کابل برق فشار قوی

سیم برق فشار قوی به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • کابل قدرت گازی از نوع SF6
 • کابل قدرت روغنی

کابل‌های قدرت گازی نوع SF6 به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • کابل قدرت با فشار داخلی و لوله آلومینیومی
 • سیم قدرت با فشار داخلی و لوله فولادی
 • کابل با فشار خارجی و لوله فولادی
 • کابل گازی کپسولی پر شده با گاز SF6

سیم فشار قوی روغنی نیز به دو دسته کابل روغنی با فشار کم و کابل روغنی با فشار زیاد تقسیم می‌شوند.

 • کابل روغنی با فشار کم

در این نوع کابل‌ها، کابل را با کاغذ آغشته به روغن رقیق ایزوله می‌کنند. استقامت الکتریکی کابل روغنی تقریبا ۲ الی ۳ برابر نوع کم روغن آن‌ها می‌باشد.

 • کابل روغنی با فشار بالا

کابل‌های روغنی با فشار بالا از پرکاربردترین کابل‌های فشار قوی مورد استفاده می‌باشند. در این کابل‌ها، هر یک از رشته سیم‌ها را با کاغذی آمیخته به روغن غلیظ آغشته می‌کنند. در ادامه برای جلوگیری از خروج روغن و عدم ورود هوا،‌ هر کدام از کلاف‌ها را با نوار مسی و پلاستیکی محکم می‌کنند.

برای کمتر مصرف کردن برق می‌توانید با مقاله ( نحوه کار لامپ کم مصرف چگونه می‌باشد ) اطلاعات به دست آورید.

از پرکاربردترین انواع کابل برق فشار قوی زمینی می‌توان به کابل شبکه، کابل کواکس و کابل‌های‌ مخابراتی زمینی و هوایی اشاره کرد.

کابل فشار قوی

بهترین کارخانه‌های تولیدکننده کابل فشار قوی در ایران

 • کارخانه خراسان: این کارخانه از بزرگرین تولیدکنندگان این صنعت می‌باشد. محصولات این شرکت از ابتدای کار با کیفیت بالایی تولید و به دست مشتریان می‌رسیدند.
 • کارخانه سیمکو: این شرکت در ابتدا انواع کابل‌های فشار ضعیف را تولید می‌کرد. اما در ادامه به تولید کابل‌های فشار قوی رو آورد. هم اکنون این کارخانه با امکانات به روز،‌ اقدام به تولید انواع کابل‌های مختلف می‌کند.
 • کارخانه تبریز سیمکات: این کارخانه در ابتدا سیم‌های عایق دار و کابل‌های سبک تولید می‌کرد. اما سپس تولید کابل‌های قدرت را آغاز کرد.

کارخانه‌های دیگری نیز مانند: کارخانه سپهر البرز و کارخانه مغان در حوزه تولید کابل های فشار قوی فعالیت می‌کنند.

کیفیت کابل‌های فشار قوی

همانطور که می‌دانید،‌ سیم‌ها و کابل‌ها نقش بسیار پر رنگی در کیفیت انتقال برق و انرژی الکتریکی دارند. به همین دلیل استفاده از کابل‌های با کیفیت ولتاژ‌ بالا توصیه می‌شود. در ادامه روش‌های بررسی کیفیت این کابل‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • نوع رسانای به کار رفته: معمولا از آلومینیوم و یا مس به عنوان رسانا در کابل‌ها استفاده می‌کنند.
 • حداکثر توان: این پارامتر برای انواع کابل‌های قدرت متفاوت است. و همچنین بر اساس شدت جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • جنس عایق: پوشش آن‌ها نیز ممکن است با هم متفاوت باشد. از رایج‌ترین مواد برای عایق می‌توان به پلاستیک فشرده، پی‌وی‌سی و PE اشاره کرد.
 • تعداد لایه‌ها: یکی از عوامل دیگر در مورد کیفیت کابل‌های ولتاژ بالا، تعداد لایه‌های آن‌ها می‌باشد.

عوامل دیگری نیز از جمله:

تعداد شاخه‌های رسانا موجود و سطح مقطع نیز در کابل‌ها موجب تفاوت در کیفیت آن‌ها می‌شود.

در آخر همانطور که گفته شد، در هنگام خرید انواع کابل های فشار قویی به کیفیت آن‌ها بسیار دقت کنید. زیرا کیفیت این کابل‌ها در انتقال انرژی الکتریکی دارای اهمیت زیادی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *