انواع سیم و کابل

انواع سیم و کابل

سیم و کابل

برخی افراد فکر می کنند، کابل برق و سیم ها یک چیز هستند. اما در واقعیت آن ها کاملا از یکدیگر متفاوت هستند. یک سیم از یک هادی الکتریکی منفرد ساخته شده است. در حالی که یک کابل از یک گروه یا یک دسته از سیم های چند گانه تشکیل شده است که در درون یک پوسته مشترک قرار دارند.

با اینکه سیم ها و کابل ها تعاریف متفاوتی دارند اما از هر دوی آن ها برای حمل جریان الکتریکی استفاده می شود.

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی، تقریبا همه چیز از برق تامین می شود.(برای درک این موضوع کافی است به کارهای زیادی که در هنگام برق رفتن در منزل نمی توانید آن ها را انجام دهید، فکر کنید).

از نظر داخلی و خارجی ما به دلایل مختلف به برق صاف و بدون وقفه نیاز داریم. که این امر با استفاده از نوع مناسب سیم و کابل حاصل می شود. سیم ها و کابل ها علاوه بر ارسال جریان دائمی برق به خانه و صنایع در بسیاری بخش های مخابراتی نیز برای انتقال بی وقفه داده ها استفاده می کنند.

انواع سیم و کابل

برچسب زدن کابل ها

لیبل گذاری و یا برچسب زدن کابل ها بسیار مهم است. این کار اطلاعات بسیاری در مورد انواع عایق بندی، تعداد سیم ها و … ارائه می دهد. در ادامه به برخی از برچسب های نوشته شده بر روی سیم هایی که معمولا در سیم کشی منازل استفاده می شود، اشاره می کنیم.

14-2G: کابل شامل دو سیم عایق بندی شده و یک سیم زمین است. سیم منفرد 14 گرمی است.

 14-3G: کابل شامل سه سیم عایق بندی شده و یک سیم زمین است. سیم های منفرد 14 متری هستند.

12-2 W/G: کابل شامل دو سیم عایق با سیم زمین است. سیم های منفرد 12 گرمی هستند.

12-3 W/G: کابل شامل سه سیم عایق به زمین با سیم زمین است. سیم های منفرد 12 گرمی هستند.

600 V: این کابل برای حداکثر 600 ولت استفاده می شود.

NM-B: مخفف غیر فلزی می باشد. این محصول یک کابل از نوع غیر فلزی است با روکش فلزی از نوع B است. این کابل متداول ترین محصول و نوع برای سیم کشی و لوازم خانگی است.

انواع سیم و کابل

مهم ترین برچسب در سیم های و کابل ها مربوط به عایق و یا پوشش پلاستیکی اطراف سیم های رسانا است. شما می توانید برای مطالعه بیشتر به انواع محافظ کابل مراجعه کنید در این جا برخی از برچسب های متداول که روی سیم ها نوشته می شود، آورده شده است.

THHN

THWN

THW

XHHN

معنی هر کدام از حرف ها را در ادامه توضیح می دهیم.

T: عایق ترموپلاستیک، یک ماده مقاوم در برابر آتش

H: مقاوم در برابر حرارت، قادر به تحمل درجه حرارت تا 167 F

HH: بسیار مقاوم در برابر حرارت، قادر به تحمل درجه حرارت تا 194 F

W: مرطوب یا مورد استفاده از مناطق مرطوب است. البته این سیم برای مکان های خشک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

N: پوشش نایلونی برای مقاومت در برابر روغن و بنزین

انواع سیم و کابل

بسته به کاربرد و کاربردهای آن ها انواع مختلف کابل و سیم وجود دارد. که در زیر به معرفی یکی از انواع کابل های ارتباطی، یعنی کابل های ارتباطی کواکس می پردازیم.

کابل کواکس

کابل کواکس

کابل کواکس یا کواکسیال، نوعی کابل الکتریکی است که از چهار لایه ساخته شده و به شکل کواکسی(دارای محور و مرکز مشترک) تشکیل شده است. قسمت مرکزی کابل کواکسیال یک هادی است که توسط یک لایه پلاستیکی عایق پوشانده شده است، یک در آخر توسط یک سپر فلزی احاطه شده است.

کابل کواکسیال برای انتقال سیگنال فرکانس بالا استفاده می شود. به همین دلیل از سپر فلزی برای مسدود کردن تداخل نویز استفاده می شود و معمولا برای توزیع سیگنال تلویزیون کابلی، انتقال سیگنال بین آنتن ها، فرستنده و گیرنده استفاده می شود.

کابل کواکسیال خود به انواع مختلفی تقسیم شده است و هر کدام کاربرد خاص خود را دارد.

کابل کواکس هاردلاین

کابل کواکسیال هاردلاین

کابل کواکسیال هاردلاین یا اکثرا با نام تجاری آن کابل heliax شناخته می شود، یک کابل کواکسیال ضخیم است که دارای رسانای جامد مرکزی از نوع مس است. این دستگاه می تواند صدها کانال داشته باشد و معمولا بین فرستنده روی آنتن هوایی و زمینی نصب می شود.

کابل کواکسیال تابشی

کابل کواکسیال تابشی نوع دیگری از نوع کابل کواکس است که در آن سپر عمدا به گونه ای طراحی شده است تا امواج RF را تابش کند. از این نوع کابل در مکان هایی استفاده می شود که آنتن پذیر نستند مانند: تونل های زیرزمینی و داخل آسانسور.

برای مطالعه بیشتر و مشاهده محصولات الکتروکارن می توانید به بست کابل و گلند کابل مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *