مقالات

بهداشت و ایمنی در کار

ایمنی در محل کار

آیا در مورد صدمات احتمالی در زمانی که در محل کار هستید اطلاعاتی دارید؟ در زمان کار تا چه اندازه به ایمنی خود اهمیت می دهید؟ ایمنی برای شرکت و کارخانه شما در چه درجه ای از اهمیت قرار دارد؟

در این نوشته می خواهیم موارد خطرناک در هنگام کار و همچنین انواع آسیب های مختلف که شایع هستند را بیان کنیم.

برای بسیاری از شرکت ها جلوگیری از صدمات و خطرات احتمالی در هنگام کار بسیار مهم است و آن ها تمام توان خود را برای پیش گیری از وقوع همچین اتفاقاتی می گذارند. در صورت عدم محافظت مناسب از کارکنان می تواند عواقب بدی برای آن ها و همچنین مجموعه داشته باشد.

ایمنی در محل کار

در بخش اول می خواهیم ابتدا به معرفی صنایعی که بیشترین مورد آسیب را داشته اند و یا در معرض انواع خطرات هستند بپردازیم.

صنایع بر اساس حوادث در محل کار

مطابق آمار HSE (Health, Safety, Executive) بهداشت – ایمنی – محیط زیست، که مبنای کلیه مسائل مربوط به ایمنی و بهداشت کار در صنایع مختلف می باشد. دلایل اصلی موارد آسیب زا(غیر از تلفات جانی) می توان به عدم مدیریت عمومی صحیح، عدم آموزش مناسب، عدم رعایت بهداشت، فعالیت بیش از حد و خستگی و عدم دقت اشاره کرد. این موارد بیشترین تعداد آسیب را بدون در نظر گرفتن موارد فوتی داشته است.

از بیشترین موارد آسیب می توان به جراحت در صنایع تولیدی اشاره کرد. در جایگاه های بعدی صنایع معدنی، برق، گاز، تهویه و تعمیر وسایل نقلیه موتوری قرار دارد. آسیب در هر نوع کار وجود دارد، اما در برخی از مشاغل احتمال آن ها بیشتر از دیگر مشاغل است که افراد آن کار باید دقت خود را در راستای حفظ ایمنی بیشتر کنند.

ایمنی در محل کار

بیشترین صدمات در محل کار

پس از خلاصه ای از صنایعی که بیشترین آسیب را دیده اند یا کارکنان آن ها بیشترین احتمال آسیب دیدگی را دارند، بیان کردیم. می خواهیم به شایع ترین انواع آسیب در زمینه های مختف اشاره کنیم.

پرت شدن از ارتفاع

بر اساس داده های ثبت شده در HSE در مدت پنج سال بیش از 20 هزار مورد صدمه ناشی از لغزش و سقوط در همان سطح ثبت شده است. برخی از این سقوط ها از ارتفاعات نزدیک بوده است و با کمی دقت و استفاده از لوازم ایمنی امکان جلوگیری از این اتفاق وجود داشته است.

حمل اجسام سنگین – برخورد با اجسام متحرک

جابجایی، بلند کردن و حمل اجسام سنگین، آسیب های ناشی از برخورد جسم متحرک به فرد از دیگر موارد شایع در صنایع مختلف می باشد. برخی از این تماس با ماشین های متحرک نیز به راحتی قابل جلوگیری بوده اند، اما با کمی سهل انگاری همچین صدماتی را به وجود آورده اند.

ایمنی در محل کار

در معرض بودن مواد مضر

از موارد دیگر آسیب ها می توان به در معرض بودن یا تماس با یک ماده مضر اشاره کرد. این مورد در همین مدت 5 ساله 800 آسیب دیده داشته است. تعدادی نیز از گرفتار شدن در وسیله ای که سقوط کرده و یا واژگون شده است، آسیب دیده اند.

برق گرفتگی

دیگر آسیبی که با کمی دقت و رعایت ایمنی می توان جلوی آن را گرفت مربوط به برق گرفتگی، تماس با برف یا تخلیه الکتریکی می باشد. برق گرفتگی از موارد خطرناک در محل کار می باشد که همه ساله آسیب های جدی را وارد می کند. به خصوص اگر این اتفاق در ارتفاع بیفتد، ممکن است فرد از ارتفاع به پایین پرت شود و آسیب های جدی ببیند. از مواردی که می توان جلوی این اتفاق را گرفت می توان به استفاده از انواع محافظ های کابل اشاره کرد.

انفجار و آتش سوزی

آسیب بعدی، سوختن و در معرض آتش بودن می باشد. افرادی نیز سالانه در اثر آسیب های ناشی از انفجار و آتش سوزی صدمات جدی می بینند. در این مورد می توانید از مطالعه لوله خرطومی نسوز استفاده کنید.

بسیاری از موارد گفته شده در بالا شامل انواع آسیب ها مانند: پرت شدن از ارتفاع، کار با وسایل تولیدی، جابجایی اجسام سنگین، آسیب های ناشی از برخورد اجسام متحرک به فرد، در معرض بودن یا تماس با مواد مضر، برق گرفتگی، سوختن و آتش گرفتن و بسیاری دیگر از آسیب ها را می توان با دقت بیشتر و توجه در ابتدای کار به ایمنی کاهش داد.

وظیفه صاحبان کار

ضمنا صاحبان کار نیز با اقدامات صحیح بهداشتی و ایمنی، دادن آموزش های مداوم و تاکید بر استفاده از آن ها به کارکنان، تهیه انواع وسایل محافظتی و آموزش استفاده از آن ها به کارکنان خود می توانند تا حد زیادی از بروز این حوداث خطرناک جلوگیری کرده و کارگران خود را در زمینه های مختلف ایمن نگه دارند.

ما در تیم الکتروکارن امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید و با رعایت ایمنی در محل کار از بروز آسیب های مختلف جلوگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *