مقالات

طریقه تعویض و نصب فیوز مینیاتوری در 14 مرحله + عکس

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

گاهی اوقات نصب فیوز مینیاتوری و یا تعویض آن، یکی از دشوارترین قسمت کار الکتریکی منزل محسوب می شود. اکثر مردم از ترس اینکه این کار به درستی انجام نشود، خودشان این کار را انجام می دهند. با این حال، نصب این قطع کننده ها در اکثر پانل های برقی مسکونی، خطرناک و یا بیش از حد پیچیده نیست. با درک چیدمان تابلو برق و همچنین رعایت احتیاط کافی در مراحل نصب، می‌توانید با خیال راحت یک فیوز را در خانه خود نصب کنید.

جلوگیری از برعکس بستن فیوز مینیاتوری

برای آنکه بتوانید فیوز مینیاتوری را خودتان نصب نمایید باید درباره خود فیوز مینیاتوری و نحوه نصب آن اطلاعات کافی را داشته باشید و گرنه ممکن است که با اشتباه یا برعکس بستن فیوز مینیاتوری مواجه شوید. در این مقاله می‌خواهیم در 14 مرحله به همراه عکس، روش تعویض و نصب فیوز مینیاتوری را توضیح دهیم. شما می‌توانید از این آموزش جهت نحوه نصب فیوز مینیاتوری برای کولر گازی یا کولر آبی نیز بهره گیری نمایید.

بخش اول

تعیین محل نصب فیوز تکی مینیاتوری

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

1: منبع تغذیه پنل برقی را خاموش کنید

سرویس قطع و وصل یا قطع کننده مدار اصلی را در پنل پیدا کرده و آن را در حالت “خاموش” قرار دهید. این قطع کننده مدار به احتمال زیاد بیشترین مقدار آمپر را دارد و در بالا و یا پنل قرار خواهد گرفت.

اگر یک فیوز را با علامت قطع خدمات یا اصلی در پنل مشاهده نکردید، احتمالا در یک صفحه دیگر در ساختمان قرار دارد. قبل از خاموش کردن پنل برقی، وسایل برقی خانه خود مانند تلویزیون و کامپیوتر خود را خاموش کنید، تا آسیب نبینند. خوب است بدانید که استفاده از ریل مینیاتوری برای نصب فیوز در تابلو برق بسیار مفید و کارآمد است.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

2: فیوز را در مکان های خالی و بلا استفاده تابلو نصب کنید

به دنبال یک قسمت خالی و بدون استفاده بر روی تابلو برق باشید، که بتواند یک مدار قطع کننده را در خود جای دهد. ابتدا به قسمت های بدون استفاده در بالا و پایین پوشش توجه کنید. برخی تولید کنندکان پنل های برقی در این مکان ها، صفحه قابل جدا شدن دارند. اما خود پنل فاقد مکانی برای نصب قطع کننده است.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

3: پوشش پنل برقی را بردارید

با استفاده از پیچ گوشتی، 3 عدد پیچ پشتیبانی را جدا کنید. سپس از آخرین بازوی پنل در جای خود استفاده کنید. سرانجام پوشش را از تابلو بردارید.

وقتی پیچ ها را جدا می کنید، حتما درپوش پنل را محکم نگه دارید. برای این کار می توانید از یک نفر دیگر نیز برای نگه داشتن درپوش کمک بگیرید.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

4: پنل را آزمایش کنید تا مطمئن شوید برق خاموش است

برای بررسی قدرت از یک چراغ آزمایش استفاده کنید. اگر بیشتر از 120 ولت را نشان دهد به این معناست که پنل هنوز تغذیه می شود و لازم است قبل از ادامه دادن خاموش شود.

اطمینان حاصل کنید که نور تست شما روی بالاترین برد ولتاژ AC موجود است. و حداقل تا 120 ولت تنظیم شده است.

اگر قطع کننده سرویس یا main مدار breaker در این پنل قرار داشته باشند، همیشه برق را روی ترمینال هایی که کابل ها به هم وصل هستند، نشان می دهد.

در صورت وجود منبع تغذیه بر روی قطع کننده مدار به غیر از سرویس قطع یا اتصالی اصلی مدار، تا زمانی که منبع تغذیه خاموش نشده است، ادامه دهید.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

5: یک فضای استفاده نشده در کنار یا بین قطع کننده های مدار را بیابید

قطع کننده مدار جدیدی که نصب می کنید باید در کنار قطع کننده مدار در حال استفاده، نصب شود. برای اطمینان از هم ترازی با محل مورد نظر که در شکل نشان داده شده است، این مکان را با پوشش قبلی برداشته شده مقایسه کنید.

پس از تعیین محل فیوز، سراغ بخش دوم آموزش نصب فیوز مینیاتوری تک فاز می رویم.

بخش دوم نحوه نصب فیوز مینیاتوری

قرار دادن فیوز در پنل

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

6:مطمئن شوید از فیور صحیح برخوردار هستید

برچسب پنل تمام تائید کننده های مدار را که می توان در پنل نصب کرد را لیست می کند. برای حداکثر امنیت فقط از آن دسته قطع کننده های مداری استفاده کنید که مجاز به نصب در پنل هستید.

معمولا، فیوزهای تولید شده توسط تولید کننده پنل مورد استفاده به عنوان فیوزهای مجاز استفاده می شود. بر روی برچسب احتمالا سایر مدل های مجاز نوشته شده است. اما پیشنهاد ما استفاده از فیوزهای همان شرکت تولید کننده پنل است.

ضمنا اندازه ترمینال باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا سیم در درون آن، جا بگیرد. نیاز به حذف رشته های سیم برای قرار دادن در ترمینال نشانه خطا و مشکلی در جایی در امتداد خط است.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

7: قطع کننده مدار را در حالت خاموش قرار دهید

فیوز دارای سه حالت روشن و خاموش و همچنین حالت وسط می باشد. قبل از نصب کلید، فیوز را به حالت خاموش فشار دهید تا از امنیت خود در طی مراحل نصب اطمینان حال کنید.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

8: فیوز مینیاتوری را به میله های موجود در پنل تنظیم کنید

قطع کننده مدار را طوری شیب دهید که گیرنده نگهدارنده در پایین فیوز به نوار grab در پنل وصل شود. پس از اتصال، کلید مدار را روی تماس مکانیکی بچرخانید و سمت مرکز تابلو بگذارید. برای اتصال به نوار پلاستیکی ممکن است شما مجبور به اعمال فشار بر روی فیوز شوید.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

9: فیوز را فشار دهید تا آن را روی نوار باس قرار دهید

با استفاده از انگشت شست خود، فیوز را فشار دهید تا جایی که در نوار باس در جای خود قرار گیرد.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

10: سیم کشی مدار را به صفحه برق وصل کنید

پس از اطمینان از این که فیوز، هنوز در حالت خاموش است. سیم سیاه و سفید را به برق متصل کنید. پیچ را از روی ترمینال اتصال قطع کننده شل کنید، سیم ها را در مکان های مناسب ترمینال قرار دهید، سپس پیچ را تا زمانی که ببندید، محکم کنید.

فیوز شما باید دارای برچسب باشد تا نشان دهد که سیم های سیاه و سفید را در کجا قرار دهید. اگر در حال نصب یک قطع کننده دوبل هستید، آن را به سیم های سیاه و قرمز وصل کنید. فقط مطمئن شوید که از سوئیچ مناسب استفاده می کنید.

توجه کنید که نیازی به خم کردن انتهای سیم به قلاب نیست. فقط باید مستقیما در ترمینال اتصال قرار گیرد.

پس از قرار دادن فیوز در جای خود، به بخش سوم آموزش نصب فیوز مینیاتوری می پردازیم.

بخش سوم نحوه نصب فیوز مینیاتوری

اتمام و تست نصب

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

11: صفحات حذفی را در صورت لزوم از روی جلد خود جدا کنید

برای مقایسه محل اتصال جعبه فیوز مینیاتوری جدید با دهانه جلد، صفحاتی که باید حذف شوند را جدا کنید. برای این کار از یک جفت انبردست استفاده کنید و با استفاده از آن صفحات حذفی را در محل پوشش فیوز جدا کنید.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

12: تمام اشیا خارجی را از پنل تمیز کرده و جلد را دوباره نصب کنید

ابزار، ضایعات سیم و یا هر جسم خارجی اضافی را که می تواند باعث اتصال کوتاه از قسمت داخلی پنل شود را بردارید و آن را جدا کنید. سپس درپوش را روی پنل قرار دهید تا بررسی شود که قطع کننده مدار به طور کامل در هر دو نقطه تماس قرار گرفته است، و در داخل پوشش قرار می گیرد. در آخر پوشش را روی تابلو قرار دهید.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

13: کلید اصلی را روشن کنید و فیوز را تست کنید

با تنظیم قطع کننده سرویس یا main  روی روشن، نیرو راه به پنل برگردانید و سپس فیوز جدید را روی روشن تنظیم کنید. عملکرد صحیح مدار جدید را با یک چراغ تست و یا هر وسیله سنجش دیگر بررسی کنید.

اگر فیوز فورا قطع شد، هر اتصال کوتاه را پاک کنید.

نصب و تعویض فیوز مینیاتوری

14: برچسب مدار را در داخل آن بچسبانید

توضیحات لازم برای مدار را در قسمت داخلی آن قرار دهید. در آن محل فیوز را مشخص کنید و توضیحی از مدار را در فضای مشخص شده بنویسید. در صورت تعویض و جابجایی فیوز مینیاتوری نیز حتما فهرست را ویرایش کنید. و در آخر فهرست کامل و درست را قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *