گلند ضد انفجار چیست ؟+ کاربرد و ویژگی‌ آن

گلند ضد انفجار

همانطور که می‌دانید، به دلیل پر خطر بودن انرژی برق، سیم‌کشی و انتشار آن در اماکن و صنایع مختلف نیاز به رعایت برخی الزامات، مانند استفاده از تابلو و جعبه برق دارد؛ تا بتوان صدمات ناشی از اختلالات جریان الکتریسیته را کنترل کرد. اما همین اقدامات اولیه و معمولی، به دلیل حرارت بیش از حد محیط برخی از صنایع، کاربردی نیست و برای محافظت از سیم‌های برقشان نیاز به ایمن‌سازی چند برابری و استفاده از لوازم ضدانفجار دارند. یکی از این لوازم، گلند ضد انفجار می‌باشد که در این مقاله سعی کرده‌ایم به طور مختصر و مفید درخصوص کاربرد و ویژگی‌های آن توضیح دهیم.

گلند ضد انفجار چیست؟

گلند‌های ضد انفجار، قطعه‌ای مکانیکی برای ورودی کابل‌ها هستند که به انتهای کابل‌ برق متصل می‌شوند و آن را به سایر تجهیزات الکتریکی مانند جعبه‌های اتصال ضد انفجار، پایانه‌های برق و دوشاخه‌ها محکم می‌کنند. استفاده از این قطعه بیشتر برای مناطق پر خطر به جهت آب‌بندی و تقویت سیم‌های برق ضروری است.

گلند ضد انفجار چیست؟

علاوه بر این، وجود گلند کابل باعث کاهش فشار عوامل محیطی می‌شود و از سیم‌کشی ظریف الکتریکی در برابر خوردگی، گازهای مضر، زنگ زدگی و آب محافظت می‌کند. گلند کابل ضد انفجار از نظر جنس بدنه در انواع مختلفی تولید می‌شود که عبارتند از:

  • گلند فولاد ضدزنگ
  • گلند کابل پلاستیکی
  • گلند کابل آلومینیومی
  • گلند برنجی با روکش نیکل

ویژگی و مزایای گلند کابل ضد انفجار

یکی از ویژگی‌های گلند کابل‌های ضد انفجار، بدنه فلزی آن‌ها است که معمولا از فولاد ضد زنگ و برنج ساخته می‌شوند؛ چرا که یک گلند فلزی می‌تواند عملکرد خوبی در برابر انفجار و خوردگی داشته باشد. دیگر مزایا و ویژگی این محصول کاربردی به شرح زیر است:

ایجاد ایمنی و امنیت:

گلند‌های ضد انفجار به کاربران کمک می‌کند تا در فضا‌هایی که احتمال انفجار آن زیاد است، محیطی با ایمنی بالا داشته باشند. همچنین با درزگیری گرد و غبار و رطوبت از اختلالات تاسیسات الکتریکی شما جلوگیری می‌کنند.

 

کاهش خطر آتش‌سوزی:

گلند‌ها با مهار هر گونه جرقه یا انفجار، به کاهش خطر آتش‌سوزی در محیط‌های بالقوه انفجاری کمک می‌کنند.

بهبود عملکرد تجهیزات:

نگه‌دارنده‌های ضد انفجار می‌توانند با کاهش تداخل نیروهای الکترومغناطیسی (EMF) به بهبود عملکرد تاسیسات الکتریکی شما کمک کنند.

ایجاد ظاهری منظم:

استفاده از این قطعه، نمای آشفته کابل‌‌ها را سامان می‌دهد و ظاهری مرتب‌تر به تاسیسات الکتریکی شما می‌بخشد.

گلند کابل ضد انفجار

موجود در طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها و طرح‌ها:

با توجه به تنوع زیادی که این محصول دارد، پیدا کردن یک گلند مناسب برای رفع نیازهای خاص شما آسان شده است. همچنین می‌توانید این قطعات را به صورت سفارشی تقاضا کنید تا مطابق با نیازهای منحصر به فرد شما ساخته شوند.

کاربرد گلند کابل ضد انفجار

گلند ضد انفجار، همانطور که از نامش مشخص است؛ برای محیط‌های پرخطر طراحی شده است. همه ما می‌دانیم، صنعت نفت و گاز بسیار خطرناک است و به ندرت اتفاق می‌افتد که به طور تصادفی از روی عمد منفجر شوند. پس به طور کلی استفاده از گلند‌های ضد انفجار برای تمامی محیط‌های پر ریسک الزامی است، که در بخش زیر به برخی از این فضا‌ها اشاره می‌کنیم.

  • کارخانه‌های تولید انرژی
  • شرکت‌های تولید انواع مواد منفجره
  • سیستم‌های کنترل و تولید جریان برق؛ مثل تابلوهای برق
  • شرکت‌ها و مراکزی که با آلاینده‌های اشتعال‌زا کار می‌کنند.
  • سیستم‌های ماشین ابزار و کارخانجاتی که دستگاه‌های اتوماتیک تولید می‌کنند.
  • مراکز تولید و انتقال گاز و ترکیبات نفتی مثل پتروشیمی، پالایشگاه و شرکت نفت

کاربرد گلند ضد انفجار

جمع‌بندی

گلند‌های ضد انفجار جزء ضروری سیستم‌های الکتریکی در مناطق خطرناک هستند. این قطعات نقش مهمی در جلوگیری از انفجار و آتش‌سوزی دارند و ایمنی اتصالات الکتریکی را تضمین می‌کنند. به طور کلی گلند‌ کابل‌ها باید با محیطی که در آن استفاده می‌شوند، مطابقت داشته باشند. این قطعات معمولاً در محیط‌های خارجی و خطرناک استفاده می‌شوند.

هرچه محیط سخت‌تر و یا اینکه کابل مورد نظر مهم‌تر باشد، اتصال کابل باید قوی‌تر باشد، زیرا اگر با استفاده از کابل اشتباه در محیط نامناسب مشکلی پیش بیاید، می‌تواند برایتان بسیار گران تمام شود. به طور مثال: اگر چه گلند فلکسیبل کاربرد مشابهی همچون گلند ضد انفجار دارد، اما هیچوقت مناسب محیط‌های انفجاری نیست و کاربرد معمولی‌تری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

/* Add your CSS code here. For example: .example { color: red; } For brushing up on your CSS knowledge, check out http://www.w3schools.com/css/css_syntax.asp End of comment */ .rwpp-product .rwpp-product-main span.rwpp-product-movement{ width:170px !important; }