مقالات

استوپر درب تابلو برق چیست؟

استوپر درب تابلو برق

استوپر درب تابلو برق وسیله‌ای است که برای کنترل، محدود کردن و توقف حرکت درب، در درب‌های خانگی و صنعتی استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب با این قطعه بیشتر آشنا خواهید شد.

آرام‌بند درب تابلو برق

با آرام‌بند درب تابلو برق بیشتر آشنا شوید

استوپر درب تابلو برق ، قطعه‌ای است که موجب می‌شود تا درب تابلو برق به شیوه‌ای کنترل شده بسته شود، و از ضربه خوردن و آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند. اگرچه در طراحی‌های اولیه تابلو و جعبه برق از لولاها جهت نگهداری و بازو بسته کردن درب استفاده می‌کنند، اما این قطعات معمولی هستند و به دلیل ناگهانی باز و بسته شدن، موجب آسیب دیدگی درب می‌شوند، به همین جهت استوپر درب را می‌توان به عنوان ارتقاء پس از فروش به هر نوع دربی اضافه کرد.

هدف استفاده از آرام بند، کمک به جلوگیری از آسیب دیدن درب خانگی و صنعتی است. بسیاری از درب‌ها دارای مکانیزم بازگشت درب هستند که به درب اجازه می‌دهد بدون نیاز به هدایت دستی، درب به آرامی باز شود یا به حالت بسته بازگردد.

انواع استوپر درب تابلو برق

آرام‌بند‌های درب خانگی و صنعتی انواع مختلفی دارند که هر کدام به شیوه‌های متفاوتی درب را باز و بسته می‌کنند. در این بخش سعی داریم شما را با انواع این محصول بیشتر آشنا کنیم. با الکتروکارن همراه باشید.

  1. استوپر فنری

اکثر استوپر‌های فنری در تابلوبرق، نزدیک به کف یا سقف نصب می‌شوند و به درب متصل می‌گردند. شکل ظاهری این قطعه، تخت بوده و در قسمت عرضی تابلو برق قرار می‌گیرد. این نوع آرام‌بند‌ها برای درب‌هایی که به صورت افقی باز می‌شوند و نیاز به باز و بسته کردن مکرر دارند، مناسب هستند.

استوپرهای اتوماتیک

همانطور که استوپر درب تابلو برق، برای جلوگیری از صدمات ناشی از باز و بسته شدن ناگهانی درب، برروی تابلو برق نصب می‌شوند، قطعه دیگری همچون ریل مینیاتوری نیز برای جلوگیری صدمات ناشی از لغزش و خطای تجهیزات، درون این جعبه قرار می‌گیرد و بسیار ضروری‌تر از آرام‌بند‌ها است.

عملکرد استوپر فنری چگونه است؟

به دلیل وجود فنر در سیستم استوپر فنری، زمانی که درب جعبه تقسیم را باز کنیم و بلافاصله آن را رها کنیم، فنر به حالت اولیه خود برمی‌گردد و درب تابلو برق به نرمی بسته می‌شود. این نیروی رها شده آنچنان زیاد نیست که باعث آسیب و ضربه به درب شود.

  1. استوپر درب تابلو برق اتوماتیک

استوپر اتوماتیک، نوع دیگری از آرام‌بند‌های درب است که نه‌ تنها قابل نصب بر روی درب‌های سبک می‌باشد، بلکه درب‌های سنگین را نیز پشتیبانی می‌کند. نوع کوچک این قطعه برای تابلو‌های برق قابل استفاده است. این استوپر نه تنها همانند استوپر فنری نزدیک به سطوح بالایی و پایینی تابلو برق نصب می‌شود، می‌توان آن را به صورت عمودی نیز تعبیه کرد. اما توجه داشته باشید برای نصبی استاندارد، در حالت عمودی حتما از دو آرام‌بند استفاده کنید. برای اطلاع از نقش شینه مسی در تابلو برق، بر روی لینک این قطعه کلیک کنید.

استوپرهای الاستیکی

  1. استوپرهای الاستیکی

در این بین، استوپر الاستیکی بیش‌ترین کاربرد را برای درب‌های منازل دارد. جنس این کالا همانطور که از نامش مشخص است از پلاستیک می‌باشد و بیشتر برای درب‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطعا چنین جنسی به درب یا کف اتاق هیچ آسیبی نمی‌رساند و جزو ساده‌ترین استوپر‌ها محسوب می‌شود. آرام‌بند الاستیکی، بیشتر ظاهری مستطیلی یک جهته دارد تا بتواند عملکرد بهتری داشته باشد.

برای خرید تجهیزات برق صنعتی مورد نیاز، همچون قرقره کابل می‌توانید به فروشگاه اینترنتی الکتروکارن مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *