مقالات

خمکاری شینه مسی به چه صورت است؟

خمکاری شینه مسی

از شینه‌ مسی برای توزیع جریان برق، نصب قطعات مختلف و جلوگیری از اتلاف گرما در تابلو برق استفاده می‌کنند. این نوار مسی را می‌توان به صورت سفارشی خم‌کاری کرد. برای آگاهی از شیوه خمکاری شینه مسی در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

خمکاری باسبار مسی

 

شینه مسی چیست؟

شینه مسی یا باسبار مسی بخش ضروری سیستم‌های الکتریکی است و “ستون فقرات” اصلی هر تابلو برق فشار ضعیف را تشکیل می‌دهد. شینه‌ها یک مسیری برای عبور جریان برق فراهم می‌کنند و با توجه به انواعشان میزان ظرفیت متفاوتی برای حمل جریان ارائه می‌دهند. ظرفیت حمل جریان هر شینه به اندازه و شکل آن و همچنین خواص مواد ساختاری آن بستگی دارد.

 

ظرفیت حمل جریان هر شینه

عنصر مس یکی از بالاترین ظرفیت‌های انتقال جریان در واحد سطح از هر فلزی را دارد و مانند هر رسانایی، هر چه سطح مقطع شینه مسی مورد استفاده بزرگتر باشد، حداکثر آمپر آن در هر درجه حرارت معینی بیشتر خواهد بود. انتخاب شینه‌های مسی برای بسیاری از کاربردها مانند سیستم‌های توزیع برق، موتورهای الکتریکی و غیره یک انتخاب ایده‌آل است و معمولا از این محصول برای جریانات بالاتر از 160 آمپر استفاده می‌کنند.

شینه‌ها معمولا از 3 جنس مس، آلومینیوم و برنج تولید می‌شوند. شینه‌های برنجی ظرفیت حمل جریان متوسطی دارند. معمولا از این جنس شینه بیشتر در جعبه فیوز مینیاتوری داخل ساختمان استفاده می‌کنند.

خمکاری شمش مسی

 

خم‌کاری شینه مسی

برای اهداف ساخت محفظه و استفاده از شینه‌ها در صنعت تابلو برق و پروژه‌های برق صنعتی نیاز است اقلام مسی با اشکال مختلف در دسترس باشند. این محصول باید از نظر شکل، مقطع و اندازه متغیر باشد تا بتواند با وضعیت چیدمان مربوطه در محوطه سازگار شود.

برای مثال: بیشتر سیم‌های استفاده شده در تابلو برق دارای مسیرهای کوتاهی هستند، اما برخی کابل‌های مورد نیاز دیگر بسیار قطور می‌باشند. در چنین حالتی، فرم دادن کابل غیر ممکن است و نیاز است برای اتصال و ارتباط بین فیدرها از شینه‌های مسی استفاده شود.

حال برای استفاده از شینه‌ها در عملیات مربوطه نیاز به فرم‌ها و اندازه‌های خاصی است که باید با خمکاری شینه مسی، این عنصر را به قطعه کاربردی خود تبدیل کرد. در بخش زیر به 5 نوع دستگاهی که می‌توان با استفاده از آن شینه‌ها را در مقاطع و فرم مورد نظر خمکاری کرد، اشاره می‌کنیم.

  1. خمش شینه‌ها با ماشین‌های دستی:

این ماشین‌ها به صورت دستی کار می‌کنند؛ یعنی کاربر برای خم کردن شینه‌ها نیروی فیزیکی اعمال می‌کند. ماشین‌های دستی برای خمکاری شینه مسی با حجم کم یا استفاده گاه به گاه مناسب هستند و معمولاً مقرون به صرفه‌تر می‌باشند.

دستگاه خمکاری شینه مسی

برای اطلاع بیشتر در خصوص دیگر تجهیزات برق صنعتی؛ همچون: لوله خرطومی نسوز به سایت الکتروکارن مراجعه کنید.

  1. خمش شینه‌ها با ماشین‌های هیدرولیکی:

ماشین‌های هیدرولیک از نیروی هیدرولیک برای ایجاد نیروی خمشی بالا استفاده می‌کنند. این دستگاه برای خم‌کاری شینه‌های ضخیم و سنگین ایده‌آل هستند. آنها در این فرآیند کنترل دقیقی را ارائه می‌دهند و می‌توانند طیف گسترده‌ای از زوایای خمشی و شعاع‌ها را کنترل کنند.

  1. خمش شینه‌ها با ماشین‌های الکتریکی:

ماشین‌های الکتریکی از موتورهای الکتریکی برای تولید نیروی خمشی استفاده می‌کنند. آنها معمولا برای شینه‌های سبک‌تر استفاده می‌شوند و عملکرد سریع، ویژگی‌های اتوماسیون و سهولت استفاده را ارائه می‌دهند.

  1. خمش شینه‌ها با ماشین‌های CNC:

ماشین‌های CNC (کنترل کامپیوتری) مدل‌های پیشرفته‌ای هستند که مجهز به کنترل‌های قابل برنامه ریزی و قابلیت‌های اتوماسیون (خودکار سازی) هستند. این ماشین‌ها دقت و تکرارپذیری بالایی دارند و برای خم‌کاری شینه مسی در مقیاس بزرگ مناسب می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *