مقالات

فلوتر چیست و چه کاربردی دارد؟

فلوتر چیست

به تعریف مختصر می‌توان فلوتر را یک قطعه مکانیکی شناور معرفی کرد. این قطعه یک راه حل ساده، قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای کنترل مایعات است که می‌توان از آن برای کنترل انواع مایعات استفاده کرد. با الکتروکارن همراه باشید تا در این مقاله با نگاهی دقیق‌تر با نحوه کار، کاربرد و انواع مختلف این دستگاه، بیشتر آشنا شوید.

فلوتر چیست؟

فلوتر‌ها Float Switches یا همان سوئیچ‌های شناور، سنسور‌های سطح مایع هستند که برای تعیین و تشخیص میزان مایعی که در یک ظرف یا مخزن قرار دارد، استفاده می‌شود. هدف اصلی این سوئیچ، کنترل میزان مایع می‌باشد. به تعریف ساده‌تر: از خالی شدن یا پر شدن مخازن به طور اتوماتیک جلوگیری می‌کند. سوئیچ‌های شناور، قطعات نسبتاً ساده‌ای از تجهیزاتی هستند که از یک بدنه توخالی و یک کلید داخلی حاوی الکترود تشکیل شده‌اند. بدنه توخالی فلوتر، چیزی است که باعث می‌شود این دستگاه در بالای آب شناور شود و سوئیچ داخلی آن نیز به عنوان یک سنسور عمل می‌کند.

فلوتر

سوئیچ‌های داخلی، بسته به نوع فلوتر متفاوت است، اما رایج‌ترین آنها سوئیچ‌های مکانیکی هستند که در داخل آن‌ها یک آهنربا نیز وجود دارد. اگرچه انواع مختلفی از سوئیچ‌های شناور وجود دارد، اما همه آنها بر اساس یک اصل کار می‌کنند، یعنی: همه آن‌ها بسته به سطح مایع باز یا بسته می‌شوند.

انواع فلوتر

  1. فلوتر مکانیکی
  2. فلوتر الکترونیکی

استفاده از گلند فلکسیبل یک راه حلی عالی برای مهار صدمات کابل در برابر عوامل محیطی است.

نحوه عملکرد فلوتر

فلوتر‌ها با شناور شدن در بالای یک سطح مایع کار می‌کنند، به این صورت که با افزایش یا کاهش سطح مایع، فلوتر برای کنترل برقی که به دستگاهی که سوئیچ به آن متصل است، باز یا بسته می‌شود و یک مدار الکتریکی باز یا بسته ایجاد می‌کند.

هنگامی که آهنربا به سوئیچ مکانیکی نزدیک است، یک جریان الکتریکی می‌تواند از آن عبور کند و مدار را ببندد و به پمپ سیگنال دهد که پمپاژ مایع به مخزن را متوقف کند.

بنابراین، هنگامی که آهنربا از سوئیچ مکانیکی دور می‌شود، هیچ جریان الکتریکی نمی‌تواند از کلید شناور عبور کند، مدار را باز می‌کند و به پمپ سیگنال می‌دهد که روشن شود و مایع بیشتری را به مخزن پمپ کند. سطح مایع در مخزن یا ظرف، چیزی است که زاویه سوئیچ شناور را کنترل می‌کند و مستقیماً موقعیت آهنربا را در داخل سوئیچ کنترل می‌کند.

کاربرد فلوتر

برای در امان ماندن از اتصالی کابل‌های برق و آتش‌سوزی ناشی از آن بهتر است از لوله خرطومی نسوز استفاده کنید.

شیوه نصب فلوتر

فلوتر‌ها که برای اندازه‌گیری عمق، حجم یا سایر معیارهای یک مخزن یا کشتی طراحی شده‌اند، معمولاً برای اندازه‌گیری یا کنترل جریان مایع در داخل یا خارج از یک کشتی استفاده می‌شوند. سوئیچ‌های شناور از این نظر انعطاف پذیر و قابل اعتماد هستند که می‌توان آنها را از مواد مختلف برای سازگاری با طیف وسیعی از محیط‌ها و مایعات سفارشی کرد و می‌توان آنها را به صورت عمودی یا افقی نصب کرد. این منجر به این سوال می‌شود: تفاوت بین یک سوئیچ عمودی و یک سوئیچ افقی در چیست؟

فلوتر عمودی

فلوتر عمودی جزو رایج‌ترین سنسورهای مورد استفاده در سطح مایعات می‌باشد. به این صورت که سوئیچ‌های شناور عمودی، آویزان می‌شوند یا در آستانه‌ای از پیش تعیین‌شده در بالای مخزن ، یا در پایین و هنگامی که مایع به سطح معینی می‌رسد یا کاهش می‌یابد، از ساقه نصب می‌شوند. این فلوتر شناور که دونات شکل است در امتداد ساقه بالا یا پایین خواهد رفت.

یک یا چند نی شیشه‌ای با دو شاخک فلزی به صورت هرمتیک در داخل شناور مهر و موم شده‌اند. آهنرباها در قسمت بیرونی نی شیشه‌ای با موقعیت شناور که شاخک‌های فلزی را به هم وصل یا جدا می‌کند بالا و پایین می‌روند تا کلید مدار در داخل ساقه را باز یا بسته کنند. سوئیچ شناور که به صورت عمودی آویزان شده است یا در حالت “به طور معمول باز” یا “به طور معمول بسته” قرار دارد.

فلوتر افقی

با کلیدهای “معمولا باز”، آهنرباها شاخک‌های فلزی را به هم نزدیک می‌کنند تا مدار الکتریکی را کامل‌کنند و هر وسیله الکترونیکی متصل مانند آلارم‌های سطح بالا، آبگیر یا پمپ‌های دیگر را فعال می‌کنند.

سوئیچ‌های “معمولا بسته” یک مدار الکتریکی تکمیل شده را در زمانی که دستگاه در موقعیت شیب خود قرار دارد، نشان می‌دهد. افزایش سطح مایع در ظرف، آهنرباها را طوری حرکت می‌دهد که اتصال قطع می‌شود و مدار الکتریکی به عنوان مثال با خاموش شدن مخزن اضطراری مختل می‌شود.

برای سازماندهی سیم‌کشی روکار ساختمانی خود می‌توانید از ریل بست چنگالی استفاده کنید.

فلوتر افقی

سوئیچ‌های شناور افقی از دو جزء ساخته شده‌اند، اولی از طریق یک سوراخ مهر و موم شده در کنار مخزن به صورت جانبی نصب می‌شود. قطعه دوم، شناور، متصل به آن، آزادانه با مدار الکتریکی‌باز آویزان می‌شود. هنگامی که مایع درون ظرف یا مخزن به اندازه کافی بالا می‌رود، شناور بالا می‌رود و مدار را می‌بندد، سیگنال الکتریکی را از طریق سیم‌های متصل به بیرون مخزن، از طریق مهر و موم ضد آب ارسال می‌کند، و به نوبه خود پمپ را برای کاهش سطح مایع فعال می‌کند.

زمان استفاده از فلوتر افقی

 

انتخاب بین فلوتر عمودی و افقی

با تفاوتی که در شیوه نصب سوئیچ شناور وجود دارد، حالا سوال اینجا است که هر کدام از آنها برای چه شرایطی کاربردی هستند؟

چه زمانی باید از سوئیچ شناور عمودی استفاده کرد؟

بسیاری از ظروف گرم شده یا برودتی دارای دیواره‌های جلیقه‌ای هستند که نصب حسگر در کناره ظرف را دشوار می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود سوئیچ‌های شناور عمودی برای این نوع برنامه‌ها ترجیح داده شوند.

شناورهای عمودی را می‌توان به صورت چند نقطه‌ای طراحی کرد، بنابراین در صورت نیاز به چندین سطح، می‌توان آن را با یک پورت در بالای مخزن در مقابل چندین پورت که از کنار مخزن بالا می‌رود، انجام داد.

چه زمانی باید از سوئیچ شناور افقی استفاده کرد؟

سوئیچ‌های شناور افقی زمانی عالی هستند که بالای مخزن قابل دسترسی نباشد یا دسترسی به آن سخت باشد. نصب، نگهداری، مسیریابی سیم‌ها با استفاده از فلوتر افقی آسان‌تر است.

هنگامی که یک مخزن بلند دارید که می‌خواهید سطح مایع را در پایین آن اندازه‌گیری کنید، سوئیچ‌های شناور افقی گزینه مناسب‌تری نسبت به نوع عمودی هستند. چراکه شناور عمودی بسیار بلند ممکن است کاربردی نباشد و با عواملی همچون هزینه ساخت گران‌تر، حمل و نقل گران‌تر، نصب سخت، و غیره روبرو شوید.

 

فلوتر عمودی

وظیفه ریل مینیاتوری همانند ریل بست چنگالی، سازماندهی کابل‌ها است اما در درون تابلو برق قرار میگیرد و یکی از لوازم مورد نیاز برق‌کشی ساختمانی است.

کاربرد فلوتر

از آنجایی که سوئیچ‌های شناور انواع و طرح‌های مختلفی دارند، می‌توان از آنها برای کاربردهای مختلف استفاده کرد. رایج‌ترین برنامه‌های کاربردی فلوتر شامل موارد زیر است:

  • قابل استفاده در واشرهای صنعتی برای نظارت بر سطح آب.
  • قابل استفاده در یخچال و تهویه مطبوع برای کنترل سطح آب.
  • قابل استفاده در سیستم‌های آب آشامیدنی، آب‌های سطحی، فاضلاب: سوئیچ‌های شناور پلاستیکی برای کاربردهای بسیار خورنده استفاده می‌شوند.
  • قابل استفاده در چاله‌های چاهک و فاضلاب: سوئیچ‌های شناور برای شناسایی و راه اندازی پمپ‌ها برای جلوگیری از بالا آمدن آب در داخل چاله‌ها استفاده می‌شوند.
  • قابل استفاده در صنایع نوشیدنی و غذایی برای کنترل ورود و خروج مایعات: سوئیچ‌های شناور از جنس استنلس استیل برای مصارف غذایی یا آب آشامیدنی استفاده می‌شود.

برای خرید قرقره کابل سیار و دیگر تجهیزات برق صنعتی به سایت الکتروکارن مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *