مجرای الکتریکی – لوله های فلزی فلکسیبل

انواع لوله های فلزی فلکسیبل

اگر قصد ساختن خانه داشته باشید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که از چه نوع سیم کشی برای تکمیل کار خود استفاده کنید. بعضی از سیم ها خود دارای پوشش غلاف هستند و سیم ها در آن پوشش محصور شده اند. اما به دلیل تماس با هر چیزی که بتواند آن محافظ را ببرد و از آن عبور کند، احتمال بریدگی وجود دارد. اما راه دیگر استفاده از مجراهای الکتریکی می باشد که در ادامه به تشریح آن می پردازیم.

مجرای الکتریکی

اصطلاح “مجرای الکتریکی” به لوله های بادوام و یا انواع دیگر محفظه هایی که برای محافظت از سیم کشی ها مورد استفاده قرار می گیرد، گفته می شود.

در این مقاله قصد داریم به بررسی لوله های فلکسیبل بپردازیم و توضیحاتی درباره آن ها ارائه دهیم. در نگاه کلی تر لوله فلکسیبل جزء دسته لوله ها یا مجراهای الکتریکی قرار می گیرد. که ما در این نوشته فقط سعی به تشریح این دسته از مجراهای الکتریکی داریم.

لوله فلزی فلکسیبل

این لوله ها معمولا در جایی که سیم کشی در معرض آسیب باشد استفاده می شوند. این مجراها از جنس های مختلفی ساخته می شوند، آن ها ممکن است از فلز یا پلاستیک ساخته شده باشند. آن ها می توانند سفت و یا انعطاف پذیر باشند و می توان بر اساس نیاز موجود از هر کدام از آن ها استفاده کرد. اما قابل ذکر است که تمامی آن ها بر اساس استانداردهای تعیین شده طبق شرایط خاصی تولید می شوند.

حتما در هنگام ساختن ساختمان ها باید از این لوله ها استفاده شود. آن ها جلوی بسیاری از آسیب ها در حین کار و همچنین پس از پایان کار را می گیرند. عدم استفاده از آن ها نیز احتمالا پس از مدتی ضررهای قابل توجهی را در پی خواهد داشت. همچنین پس از استفاده از این لوله ها هر زمانی که قصد تعویض سیم های درونی آن را داشته باشید، این امکان برای شما راحت تر می باشد و تعویض سیم ها آسان تر انجام می شود. ضمنا اگر خودتان قصد دارید این لوله ها را تهیه کنید ارزشمند است که انواع مختلف آن را بشناسید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

انواع لوله های فلزی فلکسیبل

لوله فلزی فلکسیبل(FMC)

لوله های فلزی فلکسیبل یا انعطاف پذیر، احتمالا محبوب ترین مجرای انعطاف پذیر در بین اواع لوله ها می باشند. این لوله ها اکثرا در مکان ها های داخلی خشک مورد استفاده قرار می گیرند. این مجراها، اکثرا لوله های هستند که برای محصورکردن و محافظت از سیم های برقی که منبع تغذیه ساختمان را تامین می کند یا سیم های جعبه تقسیم به کار می رود، استفاده می شود.

استفاده اصلی آن ها در ساختمان های تجاری می باشد، به خصوص در مکان هایی که استفاده از مجرای سفت و محکم امکان پذیر نیست. و با افزودن مزیت انعطاف پذیری می توان استحکام و محافظت کافی را نیز به همراه داشت. اما این مجرا ضد آب نیست و نیاز به استفاده از یک ابزار تخصصی برای برطرف کردن آن دارد. از این رو در ادامه به معرفی یک نوع دیگر از این مجراها می پردازیم.

لوله های فلزی فلکسیبل با مایع(LMFC)

نوع دیگری از همین مجرا که با نام مجرای فلزی انعطاف پذیر با مایع شناخته می شود، نیز وجود دارد. این نوع لوله ها برای پوشش کابل هایی که همزمان به انعطاف پذیری و همچنین محافظت در برابر رطوبت نیاز دارند، استفاده می شود.

این نوع لوله ها دارای یک پوشش پلاستیکی هستند و از آن برای اتصالات درزگیر و ضد آب کردن استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن به استفاده در تجهیزات فضای باز مانند واحدهای تهویه هوا نیز می توان اشاره کرد.

لوله فلزی انعطاف پذیر

تمامی انواع این لوله ها در ابعاد متخلف در الکتروکارن موجود می باشد و می توانید آن ها را بر اساس نیاز خود و با در نظر گرفتن قطر سیمی که این لوله های فلزی باید از آن ها محافظت کنند، محصول مورد نظر خود را خریداری نمائید.


ضمنا برای مشاهده نوع دیگری از لوله های محافظ کابل و انواع رشته های شما در صنعت ساختمان و تاسیسات برقی با نام لوله خرطومی نسوز می توانید از این محصول فوق العاده ایمن در وب سایت الکتروکارن دیدن فرمایید.


در پایان امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفته باشد و به برخی از سوالات شما درباره لوله های فلکسیبل یا انعطاف پذیر پاسخ داده باشیم. ضمنا همانطور که گفته شد برای خرید این لوله ها لازم است تحقیقات خود را به طور کامل انجام دهید. به همین منظور کارشناسان الکتروکارن آماده ارائه مشاوره به صورت رایگان می باشند و می توانید با شماره های شرکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *