نصب جعبه تقسیم برق در 7 مرحله

نصب جعبه تقسیم
نصب جعبه تقسیم
جعبه اتصال برق

زمان مورد نیاز: 45 دقیقه

سطح مهارت مورد نیاز: متوسط

قوانین الکتریسیته ملی آمریکا (NEC) چنین وضع می‌کند که هیچ شکاف سیم‌کشی در خارج از محوطه مصوب مجاز نیست. هر پریز استاندارد، جعبه سوییچ، یا جعبه روشنایی ثابت می‌تواند به عنوان یک محفظه تأیید شده کار کند، اما در صورتی که یک انشعاب سیم‌کشی در مکان‌های دیگر و در طول مدار نیاز باشد، جعبه مورد تاییدی که استفاده می‌شود یک جعبه اتصال برق است. اگر بخواهیم به صورت ساده و خلاصه جعبه اتصال را تعریف کنیم باید بگوییم، جعبه اتصال یک جعبه الکتریکی استاندارد است که در چهارچوب و اسکلت خانه یا هر سازه دیگر به صورت ایمن نصب و قرار داده شده است؛ این جعبه اتصال شامل اتصال (انشعاب) دو یا چند کابل مدار است. کابل‌ها با کمک گیره‌های کابل به جعبه متصل هستند (یا اتصالات مجرا، در صورت اتصال مدار مجرا) و برای ایجاد یک محفظه کامل باید جعبه دارای یک درپوش جدا شونده باشد. درپوش جعبه اتصال باید در دسترس باشد. آنها را نمی‌توان با دیوار خشک یا مواد سطحی دیگر پوشاند.

جعبه‌های اتصال اغلب در جایی استفاده می‌شود که یک مدار الکتریکی در دو یا چند جهت به صورت شاخه منشعب می‌شود و در آن مکان استفاده از یک پریز یا فیش کار اصولی و عملی نمی‌باشد. همچنین در صورت گسترش یک مدار الکتریکی، این یک راه حل رایج محسوب می‌شود.

توجه:

حتماً یک جعبه اتصال مناسب تاسیسات خود تهیه کنید. به عنوان مثال، در فضای باز برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، به یک جعبه اتصال عایق هوا همراه با درزبند نیاز دارید. و مطمئن شوید که جعبه اتصال برای تعداد درست کردن اتصالات سیم‌کشی شما به اندازه کافی بزرگ باشد.

آنچه شما نیاز دارید:

تجهیزات/ابزار‌ها:

  • تستر ولتاژ بدون نیاز به تماس
  • پیچ گوشتی
  • چکش (برای جعبه فلزی)
  • انبردست (در صورت نیاز به جعبه فلزی)
  • دریل برقی
  • سیم‌لخت‌کن (در صورت نیاز)

مصالح:

  • جعبه برقی تایید شده و استاندارد همراه با پوشش
  • گیره‌های کابل (در صورت نیاز به جعبه فلزی)
  • پیچ‌های چوبی
  • رابط سیم

 

دستورالعمل‌ها :

مرحله 1- قطع برق و تست کردن سیم‌ها

برق متصل به مداری که روی آن می‌خواهید کار کنید را به وسیله سوییچ مربوط به آن در جعبه تقسیم برق خانه‌تان قطع کنید. تمام سیم‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنید را با تستر ولتاژ آزمایش کنید. آزمایش باید تأیید کند که هیچ ولتاژی در هیچ یک از سیم‌ها وجود ندارد.

مرحله 2- برداشتن حذفی (فقط در جعبه فلزی)

اگر از جعبه فلزی استفاده می‌کنید ، برای هر کابل که وارد صندوق می‌شود ، حذفی را از روی جعبه بردارید. برای جدا کردن هر حذفی (دیسک فلزی) از پیچ‌گوشتی و چکش استفاده کنید، سپس دیسک حذفی فلزی را با انبردست بپیچانید.

مرحله 3- هر کابل را گیره کنید

در صورت نیاز برای هر کابل یک گیره کابل نصب کنید. جعبه های الکتریکی پلاستیکی استاندارد فاقد حذفی هستند و دارای گیره‌های کابل داخلی هستند. جعبه‌های فلزی معمولاً دارای بست‌های داخلی هستند. اگر مال شما فاقد این بست‌ها است، برای هر کابل یک گیره از نوع قفل دار نصب کنید. انتهای پیچ گیره را از طریق سوراخ حذفی وارد کنید و گیره را درون جعبه با مهره حلقه ای محکم کنید. مهره‌ها را با انبردست محکم کنید.

مرحله 4- جعبه تقسیم را سوار کنید

سیم‌های مدار را در شکاف موجود جدا کرده و کابل ها را در صورت لزوم شل کنید تا فضای لازم برای جعبه تقسیم برق جدید وجود داشته باشد. جعبه را با استفاده از پیچ‌ها به قاب (یا ساختار پشتیبانی دیگر) محکم ببندید.

مرحله 5- کابل‌ها را محکم کنید

کابل‌ها را از طریق بست و داخل جعبه تغذیه کنید. روکش کابل (جلد بیرونی) باید 1/2 تا 1/4 اینچ (در حدود 3 تا 5/3 سانتی‌متر) از جعبه و فراتر از گیره امتداد داشته باشد، و دسته سیم‌ها باید حدود 6 اینچ (در حدود 15 سانتی‌متر) درون جعبه قرار بگیرند. در صورت لزوم، سیم‌ها را برش داده و از انتهای هر سیم 3/4 اینچ (در حدود 2 سانتی‌متر) عایق را با استفاده از سیم‌لخت‌کن، لخت کنید.

کابل‌ها را با محکم کردن پیچ‌ها بر روی گیره‌ها ، ایمن کنید و مراقب باشید که از کابل ها را زیاد محکم نکنید تا دچار آسیب نشوند. جعبه های پلاستیکی معمولاً دارای برگه‌های فنری برای بست هستند و نیازی به سفت شدن ندارند.

توجه: انتهای تمامی سیم‌ها باید تمیز، راست و سالم باشد و بیشتر از 3/4 سیم خارج از عایق قرار نداشته باشد. در صورت نیاز سیم‌ها را با استفاده از سیم‌لخت‌کن مرتب و درست کنید.

مرحله 6- سیم‌ها را به هم متصل کنید

با توجه به دستورالعمل شرکت سازنده، سیم‌ها را به وسیله رابط به هم متصل کنید.

ابتدا سیم‌های لخت مسی (یا عایق سبز) را به هم وصل کنید. اگر جعبه فلزی است، یک پیگتیل به طول 6 اینچ (حدودا 15 سانتی‌متر) از همان نوع سیم زمین را به اتصال سیم زمین اضافه کنید، سپس انتهای شل پیگتیل را به پیچ پایه روی جعبه وصل کنید. اتصالات مخصوص مهره سیم سبز معمولاً برای اتصال سیمهای پایه به یکدیگر استفاده می‌شوند.

سیم های سفید (خنثی) را به هم پیوند بزنید، سپس با استفاده از مهره سیم یا سایر بست‌های معتبر، سیم های سیاه (گرم) را به هم وصل کنید. اگر سیم‌های قرمز (گرم) وجود دارد، آن‌ها را نیز با هم متحد کنید. با کشیدن آرام هر سیم مطمئن شوید که تمامی سیم‌ها محکم و ایمن وصل شده‌اند.

مرحله 7- کار را به اتمام برسانید

سیم ها را با دقت در جعبه ببندید. درپوش جعبه را نصب کنید، با دو پیچ آن را ایمن و سفت کنید. قوانین می‌گویند درپوشش باید محکم، یکدست و بدون سوراخ باشد. در نهایت با برگرداندن سوییچ جریان برق را دوباره وصل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *