اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کابل و سیم برق؟

محافظت از کابل‌ و سیم

به طور کلی سیم‌ها و کابل‌های برق چه قبل از نصب و چه بعد از نصب ممکن است در معرض آسیب‌های احتمالی که براثر عوامل مکانیکی و محیطی به وجود می‌آیند قرار بگیرند. ولی نیازی نیست بترسید زیرا خبر خوب این است که راه‌های زیادی برای محافظت از سیم کشی‌های برق در برابر این آسیب‌های احتمالی وجود دارد.

 

کابل مسی برق

 

 

چگونه سیم های برق خود را ایمن نگه دارید

مدیریت سیم و کابل‌های برق ممکن است سخت باشد، به خصوص اگر مهارت و دانش کافی در انتخاب و نصب لوازم جانبی محافظ نداشته باشید. مراقبت از سیم و کابل‌ها به دو دسته قبل و بعد نصب تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

مراقبت اولیه کابل و سیم‌ها قبل از نصب

سیم و کابل‌ها نیز قبل از نصب از زمان تولید و یا در حمل و نقل ممکن است آسیب ببینند. اگر در هنگام نصب متوجه آسیب آن نشوید احتمالا خطرات جبران ناپذیری را تجربه خواهید کرد. برای همین چند مورد از آسیب‌های قبل از نصب را برایتان شرح خواهیم داد.

حمل و نقل از کارخانه

هنگامی که محصولات کابل برق از کارخانه خارج و بر روی وسیله نقلیه حمل و نقل بارگیری می‌شوند، حفظ  دما، حرارت و اقدامات حفاظتی مورد نیاز است. به عنوان مثال، در هنگام حمل و نقل از وسیله‌ای که سر پوشیده و بسته است برای جلوگیری از قرار گرفتن مستقیم محصول با محیط بیرون استفاده نمایید و یا یک لایه فوم نرم برروی آن‌ها قرار دهید. همچنین هنگام رسیدن محصول به مقصد یا محل ساخت و ساز، تامین کننده محصول بهتر است متخصص خود را برای نظارت بفرستد تا از رفتار عملیاتی خشن در هنگام تخلیه محصول جلوگیری شود.

روکش عایق کابل

نگهداری

خوب است بدانید که محصول را در هرجایی که نگه می‌دارید باید مراقب باشید تا از یخ زدگی و مرطوب شدن آن‌ها جلوگیری شود. برای این کار بهتر است تا از لایه‌ای ایزوله مانند چوب، ملافه، فوم و… استفاده نمایید. همچنین شما باید برای جلوگیری از خراشیده شدن و ساییدگی سیم و کابل‌‌ها از تماس مستقیم آن‌ها با زمین جلوگیری نمایید.

هنگام نصب کابل های برق

در هنگام نصب سیم و کابل‌ها بهتر است زمانی را انتخاب کنید که دما مناسب و گرم باشد در غیر این صورت سعی کنید تا به وسیله بخاری و یا سایر تجهیزات محیط را برای محصول گرم کنیدتا محصول به بهترین حالت عملکرد خود برسد.  اگر قرار است سیم کشی از زیر زمین عبور می‌توان یک لایه محافظ مانند پارچه و فوم را از قبل در اطراف کابل گذاشت.

مراقبت از کابل‌ها و سیم ها بعد از نصب

هنگامی سیم و کابل‌ها را نصب می‌کنید باید به وسیله لوازم جانبی و یکسری از کار‌های حفاظتی از سیم و کابل‌‌ خود مراقبت نمایید. در ادامه تعدادی از این روش و تجهیزات را توضیح خواهیم داد:

از اتصالات اختاپوسی خودداری کنید

شما به وسیله لوازم و تجهیزات برقی می‌توانید دستگاه‌های زیادی را به یک پریز یا سیم داخلی وصل کنید. به این اتصالات هشت پا گفته می‌شود که یکی از عوامل آتش سوزی در خانه است. این عمل بسیار خطرناک است زیرا هنگامی که جریان اضافی از سیم و کابل‌های الکتریکی عبور می‌کند و از میزان مشخص شده خود فراتر می‌رود، گرمای زیادی ایجاد می‌کند، سپس این گرما می‌تواند روکش سیم‌های الکتریکی را بسوزاند و منجر به آتش سوزی الکتریکی شود.

سیم سیار

با اجتناب از انجام اتصال اختاپوس، می‌توانید سیم‌های برق خود را از گرم شدن بیش از حد محافظت و از رسیدن آسیب‌های شدید به آنها جلوگیری نمایید.

از لوله برق یا لوله فلکسیبل استفاده نمایید

سیم‌های برقی که در سیم کشی‌‌هایتان استفاده می‌شود دارای روکش پلاستیکی هستند که مس داخل خود را می‌پوشانند ولی با این حال ممکن است  بسته به محل نصب و استفاده، آسیب ببینند. سیم با عایق و روکش آسیب دیده شایع ترین دلیل آتش سوزی الکتریکی و برق گرفتگی است. بنابراین، استفاده از یک مجرای الکتریکی لوله مانند برای جلوگیری از آسیب احتمالی سیم‌ها بسیار ضروری می‌باشد.

انواع مختلفی از لوله های برق و لوله خرطومی نسوز وجود دارد که سفت تا انعطاف پذیر بودنشان را می توانید بسته به محل مورد استفاده انتخاب نمایید.

از گلند کابل استفاده کنید

راه دیگر برای ایمن نگه داشتن سیم ها استفاده از گلند کابل و بست عایق دار است. گلند کابل راهی برای محافظت از سیم و کابل بخصوص قسمتی که وارد تابلو پلی کربنات یا جعبه تقسیم می‌شود است. این محصول سیم و کابل را از خم شدگی و ساییدگی محافظت می‌نماید.

هرگز سیم های برق را نزدیک سطوح داغ قرار ندهید

سیم های اتصال و سایر کابل های برق را نباید در نزدیکی سطوح داغ قرار داد زیرا گرمای بیش از حد ممکن است عایق سیم را ذوب کند. اگر قرار دادن آن بر روی سطح داغ اجتناب ناپذیر است، باید از مواد محافظ برای ایمن نگه داشتن آن در دمای بالا استفاده کنید.

اجازه دهید یک حرفه ای و متخصص بازرسی منظم را انجام دهد

اگر یک خانه جدید یا یک خانه قدیمی دارید، دعوت از یک متخصص برای بازرسی سیم کشی های برق توسط، سیم های برق شما را ایمن تر می‌کند. این متخصصان ممکن است مشکلاتی را ببینند که شما به تنهایی قادر به شناسایی آن نخواهید بود. اگر از آسیب بیشتر سیم‌کشی‌های برق در آینده جلوگیری کنید، صرف چند دلار بیشتر برای استخدام یک متخصص ضرری نخواهد داشت.

برقکار حرفه‌ای

سخن نهایی

عوامل زیادی ممکن است بر ایمنی سیم های برق شما تأثیر بگذارد. اما این عوامل تنها در صورتی ممکن است امنیت سیم شما را به خطر بیندازند که مراحل ذکر شده در بالا را دنبال نکنید. به یاد داشته باشید که همیشه از محافظ سیم برق استفاده کنید، به خصوص برای کابل هایی که در مناطق آسیب پذیرتر قرار دارند. از لوازم جانبی محافظ مانند لوله ها، آستین کابل و اتصال مارپیچی استفاده کنید تا سیم های برق خود را از آسیب مکانیکی و محیطی محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *