ولت متر چیست و چه کاربردی دارد ؟

ولت متر

ولت متر که به نام ولتاژ سنج نیز شناخته می‌شود، وسیله‌ای است برای اندازه گیری اختلاف پتانسیل بین دو نقطه در یک مدار الکتریکی این وسیله مقاومت داخلی بسیار بالایی دارد که مانع از عبور جریان از آن خواهد شد. معمولاً ولت متر برای مدارهای جریان متناوب (AC) یا مدارهای جریان مستقیم (DC) استفاده می شود. همچنین، ولتاژ فرکانس رادیویی (RF) را می توان با ولت مترهای تخصصی نیز اندازه گیری کرد.

یک ولت متر ولتاژهایی که معمولاً بر حسب ولت، میلی ولت (0.001 ولت) یا کیلو ولت (1000 ولت) کالیبره می‌شوند را اندازه گیری می‌کند. مهم است که برای اندازه گیری ولتاژ دستگاه، یک ولت متر به صورت موازی به دستگاه متصل شود زیرا اشیاء به صورت موازی، معمولاً تمایل دارند تفاوت پتانسیل یکسانی را تجربه نمایند. برای همین به دلیل افت ولتاژ یکسان در سراسر ولت متر آن را به موازات مدار نصب می‌کنند.

 

ولت متر دیجیتال

 

نماد ولت متر

ولت متر معمولا با حرف V که در داخل یک دایره مجاور با دو پایانه قرار گرفته است نشان داده می‌شود

انواع ولت متر کدام اند؟

ولت متر‌ها دارای انواع مختلفی چون ولت متر آنالوگ، ولت متر دیجیتال، ولت متر الکترواستاتیک و … می‌باشند. که در ادامه قصد داریم تعدادی از آن‌ها را بررسی کنیم.

ولت متر دیجیتال (DVM)

امروزه بسیاری از ولت مترها دیجیتال هستند که مقادیر اندازه گیری شده را به صورت ارقام برروی صفحه نمایش نشان می‌دهند. ولت متر دیجیتال در بین ابزار اندازه گیری ولتاژ بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک ولت متر دیجیتال ولتاژ ورودی ناشناخته را با تبدیل به مقدار دیجیتال اندازه گیری می‌کند و  سپس آن ولتاژ را به صورت عدد نمایش می‌دهد.

مزایای ولت‌متر دیجیتال

 • خوانایی دقیق و پرسرعت
 • قیمت مناسب و ارزان در بازار
 • در این مدل از ولت متر به دلیل کم بودن خطای اندازه گیری، خواندن ارقام بسیار آسان است.
 • خطاهایی ناشی از اختلاف منظر و تقریب وجود ندارند

خوب است بدانید که ولت مترهای دیجیتال نسبت به ولت متر‌های آنالوگ طرفداران بسیاری دارند زیرا دقتشان  نسبت به ولت مترهای آنالوگ بالاتر است.

ولت متر آنالوگ

یک ولت متر آنالوگ عمدتا برای اندازه گیری ولتاژ AC استفاده می‌شود. برای خواندن مقادیر اندازه گیری شده در این ولت متر از یک فلش که روی مقیاس کالیبره شده ثابت می‌شود، استفاده می‌شود. حرکت اشاره گر تحت تأثیر جریان است که بر روی آن اثر می گذارد. مقدار جریان ایجاد شده با ولتاژ اندازه گیری شده متناسب است.

ولت متر آنالوگ

انواع ولت‌متر بر اساس روش تبدیل A/D:

 • ولت‌متر دیجیتال نوع رمپ
 • ولت‌ سنج یکپارچه ساز
 • ولتی متر پتانسیومتریپ
 • ولت‌سنج تقریب متوالی
 • ولت‌متر تعادل پیوسته

انواع ولت‌متر بر‌اساس اصل ساخت:

 • ولت‌متر القایی
 • ولت متر PMMC
 • ولت سنج دینامومتر
 • ولت‌متر یکسوکننده
 • ولت‌متر الکترواستاتیک
 • ولت‌سنج در حال حرکت آهن

کاربرد ولت متر چیست؟

در مکان‌های مختلف صنعتی و خانگی از ولت متر استفاده می‌کنند زیرا کار با آن سخت نمی‌باشد. هنگامی که در خانه یکی از لوازم برقی کار نمی‌کند، اولین حدس این است که وسیله مورد نظر خراب شده باشد، در حالی که ممکن است این گونه نباشد. برای همین افراد متخصص با استفاده ولت متر یا ولت سنج میزان ولتاژ دستگاه را اندازه گرفته و اگر مقدار ولتاژی که مشاهده می‌کنند بالا باشد باید وسیله را از برق جدا نمایند. همچنین برای تشخیص میزان شارژ باتری اتومبیل از ولت سنج استفاده می‌کنند که در مواقع عدم دسترسی به امکانات مورد نظر این روش بسیار برای عیب یابی اتومبیل مناسب است.

 

استفاده از ولت متر در خطوط انتقال

از کاربرد‌های صنعتی و تخصصی ولت متر‌ها می‌توان به استفاده از آن‌ها در خطوط انتقال برق اشاره کرد که همچنین به دلیل جلوگیری از آسیب رسیدن به کاربران، استفاده از ولت متر‌های عایق بسیار توصیه می‌شود.

استفاده از ولت متر در ریز پردازنده

بعضی مواقع در وسایلی مانند تراشه‌های رایانه که بسیار ریز هستند برای اندازیه گیری ولتاژ از ولت متر استفاده می‌کنند. همچنین این وسیله دارای قابلیت جلوگیری و حذف سر و صدا در هنگام قرار گرفتن در مجاورت با وسایل الکتریکی می‌باشد.

استفاده از ولت متر در تعمیرات

همانطور که در قسمت فوق گفته شد از ولت متر‌ها برای یافتن علت خرابی  وسایل برق و همچنین عیب یابی در خودرو ها و اتومبیل‌ها استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *