پریز صنعتی چیست؟ آشنایی با انواع پریز صنعتی

پریز صنعتی روکار

پریزهای برق یکی از کاربردی‌ترین قطعات صنعتی هم در منازل و هم برای کاربردهای صنعتی می‌باشند. کاربرد اصلی پریز‌های برق، اتصال انواع لوازم الکتریکی به شبکه‌ی برق است. این کار سبب می‌شود تا اتصال با هزینه‌ی کمتری انجام گیرد. این محصولات علاوه بر کارکرد فنی که دارند، نقش بسزایی در زیبایی دکوراسیون و طراحی داخلی ساختمان ایفا می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا شاخه‌ی صنعتی این قطعات را مورد بررسی قرار دهیم.

کلید و پریز صنعتی چیست؟

این دسته از کلید پریز ها توانایی مقاومت در برابر درجات بالای فشار برق را دارند. امنیت این دسته از کلید پریزها نیز در برابر خطرات احتمالی بسیار بیشتر است. به همین دلیل استفاده از آن‌ها در مکان‌های تولیدی و صنعتی، محبوبیت زیادی دارد.

پریز صنعتی

کلید و پریز صنعتی چه کاربرد‌هایی دارد؟

استفاده از کلید پریزهای صنعتی در کارگاه‌های تولیدی اهمیت بالایی دارد. از آن جایی که در برخی از این کارگاه‌ها، از کابل‌ فشار قوی و  ولتاژ و قدرت برق بسیار زیاد است، احتمالا امکان وقوع حوادث ناشی از برق نیز افزایش می‌یابد. برای همین استفاده از این کلید و پریزها، نسبت به کلید و پریزهای معمولی توصیه می‌شود. علاوه بر این مورد، اکثر قطعات موجود در کارگاه‌ها و کارخانجات، از جنس فلزات رسانا می‌باشد. همچنین عملیات باعث می‌شود تا دمای محیط نیز در این مکان‌ها افزایش یابد. تمامی این موارد، اهمیت استفاده از کلید و پریزهای صنعتی را افزایش می‌دهد.

پریز صنعتی

انواع پریز برق  و کلید برق روکار چیست؟

این دسته از کلید و پریزها معمولا با ظاهر نسبتا ساده‌ای ساخته می‌شوند. با توجه به ساختار آن‌ها، کاربردهای فراوانی دارند و در محیط‌های مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود. کلید و پریز روکار به طور کامل در داخل دیوار قرار نمی‌گیرد و به همین دلیل در محیط‌های صنعتی کاربرد بیشتری دارد.

پریز صنعتی روکار

انواع کلید و پریز روکار

کلید و پریزهای روکار، استفاده‌های مختلفی دارند. بر اساس نیازها و خواست‌ها متفاوت، انواع مختلفی از این کلید و پریزها در دسترس است. در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

کلید و پریز صنعتی روکار

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای کلید و پریزهای روکار، در مکان‌های صنعت است. اگر از این کلید و پریزها در مکان‌های غیر مسقف استفاده می‌کنید، گذاشتن درپوش روی آن‌ها الزامی است. این کار سبب می‌شود تا کلید و پریز صنعتی روکار از آلودگی‌های مختلف و از بارش باران در امان باشد.

کلید و پریز برق صنعتی روکار فانتزی

استفاده از کلید و پریزها در همه‌ی مناطق مسکونی رایج است. ویلاها و باغ‌های تفریحی، با توجه به شرایط دکوراسیون خاصی که دارند، تقاضای کلید و پریزهای سازگار با طراحی خود را می‌کنند. کلید و پریز روکار فانتزی ، دارای طرح‌های جذابی است که برای پاسخ به نیازهای این بخش از بازار طراحی شده است.

کلید و پریز برق صنعتی روکار ضد آب

در محیط‌های که رطوبت آب زیاد است، یکی از خطرات بالقوه، نفوذ آب در پیریز است که می‌تواند سبب حوادثی مثل برق‌گرفتگی یا آتش‌سوزی شود. استفاده از کلید و پریزهای روکار ضد آب در این مکان‌ها، از بروز چنین خطراتی جلوگیری می‌کند.

کلید و پریز صنعتی توکار چیست؟

دسته‌ای دیگر از کلید و پریزها هستند که در داخل دیوار نصب می‌شوند. استفاده از این دسته از کلید و پریزها، در محیط‌های اداری و خانه‌ها است. بر خلاف کلید و پریزهای روکار، استفاده از این دسته از کلید و پریزها برای محیط‌های مسقف توصیه می‌شود.

پریز صنعتی توکار

انواع پریز برق و کلید پریز صنعتی توکار

کلید و پریزهای توکار معمولا از تنوع بیشتری نسبت به پریز روکار برخوردارند. انواع کلید و پریزهای توکار عبارتند از:

  • کلید و پریز توکار صنعتی
  • کلید و پریز توکار بارانی
  • کلید و پریز توکار ضد آب

تفاوت کلید و پریز سه فاز با پریز صنعتی تک فاز

جریان برقی که دستگاه‌های الکتریکی را تغذیه می‌کند، به دو دسته‌ پریز تک فاز و پریز سه فاز تقسیم می‌شوند. برق سه فاز بیشتر در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بار بیشتری به موتور دستگاه تحمیل می‌کند. برق‌های تک فاز برای استفاده‌های شهری و خانگی رایج است.

برای اتصال به این منابع برق نیز باید از کلید و پریزهای متناسب با آن استفاده کرد. پریزهای تک فاز برای اتصال دستگاه به سیستم‌های برق تک فاز طراحی شده‌اند. از آنجایی که تعداد پریزهای مورد استفاده برای کاربردهای شهری بیشتر از کاربردهای صنعتی است، استفاده از کلید و پریز صنعتی تک فاز نیز رواج زیادی دارد.

انواع کلید و پریزهای صنعتی

کلید و پریزهای صنعتی، خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

کلید و پریز صنعتی لمسی

این دسته که به کلید و پریز تاچ نیز معروف است، جدیدترین نوع کلید و پریز صنعتی است. استفاده از این کلید و پریزها در خانه‌های هوشمند رایج است. یکی از قابلیت‌های جالب این کلید و پریزها، فعال شدن آن‌ها با حرارت دست است.

پریز صنعتی لمسی

کلید و پریز صنعتی اهرمی

این نوع از کلید و پریزها طراحی اهرمی دارند. استفاده از آن‌ها در بیشتر در سالن‌های سینما و تئاتر است.

کلید و پریز صنعتی چرخشی

استفاده از این نوع پریزها در اتاق‌های خواب و سالن‌های سینما رایج است و برای کم و زیاد کردن نور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه استفاده از کلید و پریزهای صنعتی فقط به انواع ثابت آن‌ها محدود نمی‌شود. همچنین کلید و پریزهای صعنتی سیاری وجود دارند که برای اتصال به منبع برق، نیاز ندارند تا روی دیوار نصب شوند.

از دیگر محصولاتی که کاربرد صنعتی دارند می‌توان به قرقره کابل سیار اشاره کرد. از این قرقره‌ها برای متراژ‌های طولانی می‌توان استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

/* Add your CSS code here. For example: .example { color: red; } For brushing up on your CSS knowledge, check out http://www.w3schools.com/css/css_syntax.asp End of comment */ .rwpp-product .rwpp-product-main span.rwpp-product-movement{ width:170px !important; }