تفاوت برق 220 ولت با برق 110 ولت چیست؟

دردنیای امروز تفاوت برق 220 ولت با برق 110 ولت در کشور‌های مختلف به چشم می‌خورد ولی در شهر‌‌های مختلف یک کشور زیاد به چشم نمی‌خورد زیرا هر کشوری با توجه به امکانات، منابع معدنی مس، وسعت کشور و تعداد نیروگاه‌ها تدابیر اقتصادی خاص خود را پیش می‌گیرند. حال در این مقاله قصد داریم اول بدانیم ولتاژ چیست و اختلاف برق 220 ولت و 110 ولت چه پیامد‌هایی را پیش می‌آورد. 

ولتاژ چیست؟

به اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه در یک میدان الکتریکی ولتاژ می‌گویند که در واقع نیروی محرکه‌ای برای ایجاد جریان الکتریکی در مدار است. برای یک قطعه هادی هرچه مقدار ولتاژ بیشتر شود جریان الکتریکی که از آن عبور می‌کند بیشتر می‌شود. برای مثال برای به کار انداختن یک وسیله برقی باید آن را به نقاطی با اختلاف پتانسیل الکتریکی وصل کرد. واحد اندازه گیری ولتاژ (ولت) نام دارد و با حرف (V) نشان داده می‌شود.

برق 220 ولت

برق 110 و 220 ولت چیست؟

همانطور که می‌دانید جریان برق از ولتاژ دو سر مدار ناشی می‌شود. ولتاژ را با فرمول (V=IR)  محاسبه می‌کنند. برق 110 ولت در یک مدار  نصف شدت جریان برق 220 ولت را ایجاد خواهد کرد. بیشتر کشور‌های پیشرفته و صنعتی دارای برق شهری 110 ولت با فرکانس 60 هرتز هستند درحالی که‌ برق مصرفی کشور ایران دارای 220 ولت با فرکانس 50 هرتز می‌باشد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تعویض کلید پریز‌های خود بدون دردسر به مقاله ( چگونه کلید و پریز منزل را تعویض کنیم؟ ) مراجعه نمایید.

تبدیل برق 110 ولت به 220 یا بالعکس

گاهی برای استفاده کردن از وسیله برقی خود در یک کشور دیگر با مشکل مواجه خواهید شد و این مشکل به دلیل تفاوت ولتاژ برق در سیم کشی شهری برخی کشور‌هاست بنابراین برای استفاده از محصولات برقی کشوری با ولتاژ 220 ولت در کشوری با ولتاژ 110 ولت باید از مبدل استفاده نمایید. البته وصل کردن دستگاه‌های 220 ولتی به برق 110 مشکل حادی ایجاد نخواهد کرد و فقط ممکنه مانع از روشن شدن دستگاه شود.

همینطور برای تبدیل برق 220 ولت به برق 110 ولت و جلوگیری از مشکلات ناشی از تفاوت ولتاژ باید از یک مبدل 220 به 110 ولت استفاده نمایید.

برق 110 ولت

تفاوت برق 220 ولت با برق 110 ولت

نوع ولتاژ در هر کشوری براساس شرایط خاصی مانند وسعت،‌ نوع آب و هوا، میزان فاصله نیروگاه تا سطح شهر و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در ساختمان سازی مانند تابلو پلی کربنات تعیین می‌شود. بنابراین در برخی از کشور ها مانند ایالات متحده آمریکا از برق 110 ولت و در کشور‌هایی مانند هند، اروپا، ایران و بسیاری از کشور‌ها از برق 220 ولت استفاده می‌شود.

  • خوب است بدانید اتلاف انرژی الکتریکی در حین انتقال ولتاژ زیاد کاهش می‌یابد برای همین هنگام انتقال نیرو از نیروگاه به شهر از ولتاژ بسیار بالا استفاده می‌شود.
  • برای مثال فرمول P=VI را در نظر بگیرید و فرض کنید توان برق مصرفی در شهری، X. وات است، هنگامی که از برق ۱۱۰ ولت برای منازل استفاده شود، توان مصرفی تغییری نمی‌کند، ولی به دلیل نصف شدن ولتاژ، شدت جریان دو برابر می‌شود. و به همین دلیل وزارت نیرو باید قطر سیم‌های انتقال برق را دوبرابر کند.
  • هنگامی که با برق 110 ولت در تماس باشید احتمال مرگ در زمان بروز برق گرفتگی کمتر می‌باشد ولی در هنگام برق گرفتگی با برق 220 ولت و استفاده نکردن از بست عایق دار خطرات، جبران ناپذیر بیشتری رخ خواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *