مقالات

تفاوت برق 220 ولت با برق 110 ولت چیست؟

تفاوت برق 220 ولت با برق 110 ولت

دردنیای امروز تفاوت برق 220 ولت با برق 110 ولت در کشور‌های مختلف به چشم می‌خورد ولی در شهر‌‌های مختلف یک کشور زیاد به چشم نمی‌خورد زیرا هر کشوری با توجه به امکانات، منابع معدنی مس، وسعت کشور و تعداد نیروگاه‌ها تدابیر اقتصادی خاص خود را پیش می‌گیرند. حال در این مقاله قصد داریم اول بدانیم ولتاژ چیست و اختلاف برق 220 ولت و 110 ولت چه پیامد‌هایی را پیش می‌آورد. 

ولتاژ چیست؟

به اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه در یک میدان الکتریکی ولتاژ می‌گویند که در واقع نیروی محرکه‌ای برای ایجاد جریان الکتریکی در مدار است. برای یک قطعه هادی هرچه مقدار ولتاژ بیشتر شود جریان الکتریکی که از آن عبور می‌کند بیشتر می‌شود. برای مثال برای به کار انداختن یک وسیله برقی باید آن را به نقاطی با اختلاف پتانسیل الکتریکی وصل کرد. واحد اندازه گیری ولتاژ (ولت) نام دارد و با حرف (V) نشان داده می‌شود.

تفاوت برق 110 ولت و 220 ولت 

برق 110 و 220 ولت چیست؟

همانطور که می‌دانید جریان برق از ولتاژ دو سر مدار ناشی می‌شود. ولتاژ را با فرمول (V=IR)  محاسبه می‌کنند. برق 110 ولت در یک مدار  نصف شدت جریان برق 220 ولت را ایجاد خواهد کرد. بیشتر کشور‌های پیشرفته و صنعتی دارای برق شهری 110 ولت با فرکانس 60 هرتز هستند درحالی که‌ برق مصرفی کشور ایران دارای 220 ولت با فرکانس 50 هرتز می‌باشد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تعویض کلید پریز‌های خود بدون دردسر به مقاله ( چگونه کلید و پریز منزل را تعویض کنیم؟ ) مراجعه نمایید.

چرا برق شهر 220 ولت است؟

برقی که در شهر‌های ایران توزیع می‌شود، استاندارد بوده و دارای 3 فاز، 50 هرتز با ولتاژ 220 ولت می‌باشد. که از آن بیشتر برای مصارف خانی و در ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود. در مراکز صنعتی و مال‌ها از ولتاژ های بالاتری استفاده می‌شود.

همچنین این برق با ولتاژ 220 به صورت شبکه توزیع و پخش می‌شودکه همین امر باعث پایداری زیاد خواهد شد. البته ناگفته نماند که در بعضی از مواقع نواساناتی رخ می‌دهد که خسارات زیادی را به وجود می‌آورد.

چگونه برق ۲۲۰ را به ۱۱۰ تبدیل کنیم؟ و بالعکس

چرا برق امریکا 110 ولت است ؟ این سوالی است که برای اکثر افراد پیش می‌آید و یا گاهی ممکن است برای استفاده کردن از وسیله برقی خود در یک کشور دیگر با مشکل مواجه شده باشید و این مشکل به دلیل تفاوت ولتاژ برق در سیم کشی شهری برخی کشور‌هاست. بنابراین برای استفاده از محصولات برقی کشوری با ولتاژ 220 ولت در کشوری با ولتاژ 110 ولت باید از مبدل استفاده نمایید. البته وصل کردن دستگاه‌های 220 ولتی به برق 110 مشکل حادی ایجاد نخواهد کرد و فقط ممکنه مانع از روشن شدن دستگاه شود.

همینطور برای تبدیل برق 220 ولت به برق 110 ولت و جلوگیری از مشکلات ناشی از تفاوت ولتاژ باید از یک مبدل 220 به 110 ولت استفاده نمایید.

چرا برق شهر 220 ولت است

تفاوت برق 220 ولت با برق 110 ولت

نوع ولتاژ در هر کشوری براساس شرایط خاصی مانند وسعت،‌ نوع آب و هوا، میزان فاصله نیروگاه تا سطح شهر و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در ساختمان سازی مانند تابلو پلی کربنات تعیین می‌شود. بنابراین در برخی از کشور ها مانند ایالات متحده آمریکا از برق 110 ولت و در کشور‌هایی مانند هند، اروپا، ایران و بسیاری از کشور‌ها از برق 220 ولت استفاده می‌شود.

چه کشورهایی برق 110 ولت دارند؟

کشور/ایالت/منطقه ولتاژ (ولت)
آنگویلا 110
بلیز 110
تایوان 110
جامائیکا 110
سینت اوستاتیوس 110
سینت مارتن 110
کلمبیا 110
کوبا 110
گوام 110
  • خوب است بدانید اتلاف انرژی الکتریکی در حین انتقال ولتاژ زیاد کاهش می‌یابد برای همین هنگام انتقال نیرو از نیروگاه به شهر از ولتاژ بسیار بالا استفاده می‌شود.
  • برای مثال فرمول P=VI را در نظر بگیرید و فرض کنید توان برق مصرفی در شهری، X. وات است، هنگامی که از برق ۱۱۰ ولت برای منازل استفاده شود، توان مصرفی تغییری نمی‌کند، ولی به دلیل نصف شدن ولتاژ، شدت جریان دو برابر می‌شود. و به همین دلیل وزارت نیرو باید قطر سیم‌های انتقال برق را دوبرابر کند.
  • هنگامی که با برق 110 ولت در تماس باشید احتمال مرگ در زمان بروز برق گرفتگی کمتر می‌باشد ولی در هنگام برق گرفتگی با برق 220 ولت و استفاده نکردن از بست عایق دار خطرات، جبران ناپذیر بیشتری رخ خواهد داد.

مزایای برق 110 ولت

  1. کمبود ولتاژ برق، خطر مرگ را کاهش می‌دهد.
  2. هزینه کمتری نسبت به برق 220 ولت دارد.
  3. دارای امنیت بیشتری برای مصارف خانگی می‌باشد.
  4. منابع تغذیه سوییچینگ درای حالت ایده آل تری است.

ایا برق 110 ولت کشنده است؟

ولتاژ بر شدت شوک الکتریکی تاثیر مستقیم دارد یعنی در واقع هرچه ولتاژ بیشتر باشد شدت شوک بیشتر می‌باشد. و این امر باعث برق گرفتگی و در بعضی مواقع مرگ می‌باشد. از آنجایی که 110 ولت از 220 کمتر است بنابراین احتمال مرگ در آن کمتر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *